Będzie taras na Kopcu Wolności

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Błażej Dąbkowski

Będzie taras na Kopcu Wolności

Błażej Dąbkowski

Platforma widokowa na Kopcu Wolności w Poznaniu powstanie w przyszłym roku.

Badania geologiczne i geotechniczne wokół stożka Kopca Wolności przeprowadzone w ostatnich miesiącach jasno wskazały, że w 2018 r. na 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego uda się oddać poznaniakom platformę widokową.

- Po jednej stronie zbocza zostanie stworzona alejka spacerowa prowadząca na taras. Całość zostanie oświetlona

- zapowiada Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Na pewno będzie to istotny element wydarzeń towarzyszących okrągłej rocznicy wybuchu powstania - dodaje.

Ze względów bezpieczeństwa kopiec, jak początkowo planowano nie będzie podwyższany o 10 m. Prace, jak zapowiada M. Wiśniewski rozpoczną się w przyszłym roku. Powstanie ścieżek i samej platformy pochłonie ok. 2 mln zł.

Pomysł by znajdujący się na Malcie kopiec ukończyć mocno wspierał od samego początku Andrzej Wituski, były prezydent Poznania. We wrześniu ubiegłego roku w tej sprawie napisał pismo do prezydenta Jacka Jaśkowiaka.

W trakcie budowy toru maltańskiego w latach 80. zleciłem autorowi Klemensowi Mikule odtworzenie zniszczonego przez okupanta niemieckiego tego wzniesienia. Prace w tym zakresie zostały w roku 1990 przerwane i nie doczekały się kontynuacji. Z wielu rozmów, które do mnie dotarły wnioskuję, że istnieje możliwość dokończenia tej budowy

- pisał Andrzej Wituski.

Jego zdaniem powstanie nowego punktu widokowego jest historycznie uzasadnione. - Może być też korzystne dla wizerunku miasta - stwierdza były prezydent stolicy Wielkopolski. Przypomina również, że 3 maja 2019 r. przypadnie setna rocznica inauguracji budowy Kopca Wolności.

W 1919 r. Kopiec Wolności zaczęły sypać tysiące ludzi, a ziemię zwożono z najdalszych zakątków naszego regionu. 3 maja około 16.30 tysiące mieszkańców miasta przez Bramę Warszawską (obecne rondo Śródka) udało się w stronę Malty. W pochodzie brały udział między innymi trzy orkiestry wojskowe, dowództwo Powstania Wielkopolskiego, arcybiskup Dalbor z duchowieństwem.

Ostatecznie prace zakończono w 1923 r.. Kopiec osiągnął 94 m wysokości i górował nad Doliną Cybiny. Likwidacja pierwszego Kopca nastąpiła po 1942 r.

Błażej Dąbkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.