Będzie taras na Kopcu Wolności

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Błażej Dąbkowski

Będzie taras na Kopcu Wolności

Błażej Dąbkowski

Platforma widokowa na Kopcu Wolności w Poznaniu powstanie w przyszłym roku.

Badania geologiczne i geotechniczne wokół stożka Kopca Wolności przeprowadzone w ostatnich miesiącach jasno wskazały, że w 2018 r. na 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego uda się oddać poznaniakom platformę widokową.

- Po jednej stronie zbocza zostanie stworzona alejka spacerowa prowadząca na taras. Całość zostanie oświetlona

- zapowiada Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Na pewno będzie to istotny element wydarzeń towarzyszących okrągłej rocznicy wybuchu powstania - dodaje.

Ze względów bezpieczeństwa kopiec, jak początkowo planowano nie będzie podwyższany o 10 m. Prace, jak zapowiada M. Wiśniewski rozpoczną się w przyszłym roku. Powstanie ścieżek i samej platformy pochłonie ok. 2 mln zł.

Pomysł by znajdujący się na Malcie kopiec ukończyć mocno wspierał od samego początku Andrzej Wituski, były prezydent Poznania. We wrześniu ubiegłego roku w tej sprawie napisał pismo do prezydenta Jacka Jaśkowiaka.

W trakcie budowy toru maltańskiego w latach 80. zleciłem autorowi Klemensowi Mikule odtworzenie zniszczonego przez okupanta niemieckiego tego wzniesienia. Prace w tym zakresie zostały w roku 1990 przerwane i nie doczekały się kontynuacji. Z wielu rozmów, które do mnie dotarły wnioskuję, że istnieje możliwość dokończenia tej budowy

- pisał Andrzej Wituski.

Jego zdaniem powstanie nowego punktu widokowego jest historycznie uzasadnione. - Może być też korzystne dla wizerunku miasta - stwierdza były prezydent stolicy Wielkopolski. Przypomina również, że 3 maja 2019 r. przypadnie setna rocznica inauguracji budowy Kopca Wolności.

W 1919 r. Kopiec Wolności zaczęły sypać tysiące ludzi, a ziemię zwożono z najdalszych zakątków naszego regionu. 3 maja około 16.30 tysiące mieszkańców miasta przez Bramę Warszawską (obecne rondo Śródka) udało się w stronę Malty. W pochodzie brały udział między innymi trzy orkiestry wojskowe, dowództwo Powstania Wielkopolskiego, arcybiskup Dalbor z duchowieństwem.

Ostatecznie prace zakończono w 1923 r.. Kopiec osiągnął 94 m wysokości i górował nad Doliną Cybiny. Likwidacja pierwszego Kopca nastąpiła po 1942 r.

Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.