Blanka Aleksowska

Będzie kolejna tura sankcji na Rosję i trybunał dla Putina? Trwają negocjacje

Będzie kolejna tura sankcji na Rosję i trybunał dla Putina? Fot. POOL EPA/Associated Press/East News Będzie kolejna tura sankcji na Rosję i trybunał dla Putina?
Blanka Aleksowska

Już niedługo może wejść w życie kolejna, dziewiąta już transza unijnych sankcji przeciwko Rosji. Przedstawiciele UE będą rozważać różne propozycje nowych restrykcji oraz utworzenie trybunału ds. rosyjskich zbrodni. O sprawie poinformował łotewski minister spraw zagranicznych, Edgars Rinkeviczs.

Od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę mija 237 dni. Do dziś państwa Unii Europejskiej przyjęły już osiem pakietów sankcji politycznych i gospodarczych wymierzonych w reżim Władimira Putina. Rosyjskie wojska wciąż łamią prawo międzynarodowe, dopuszczając się zbrodni na ludności cywilnej i ostrzeliwując cywilne obiekty.

Choć od przyjęcia ósmego pakietu unijnych restrykcji minęło zaledwie 1,5 tygodnia, już rozpoczynają się prace i dyskusje nad następną turą. Informację podał w mediach społecznościowych szef łotewskiego MSZ, Edgars Rinkeviczs. Jak wskazał, rada ds. zagranicznych UE będzie zabiegać nie tylko o dziewiąty pakiet sankcji, ale także o konfiskatę zamrożonych państwowych majątków rosyjskich oraz utworzenie specjalnego trybunału, który miałby rozliczyć sprawców zbrodni wojennych na Ukrainie.

Ukraińska agencja informacyjna Ukrinform podała również, że wiceszef kancelarii Wołodymyra Zełenskiego Ihor Żółkiew wezwał do odłączenia wszystkich rosyjskich banków od systemu SWIFT, wprowadzenia ograniczeń cenowych na gaz oraz ograniczeń wizowych dla Rosjan.

SWIFT - Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej - to jedna z najważniejszych instytucji finansowych na świecie. Za jej pośrednictwem realizuje się miliony operacji bankowych każdego dnia. Bank odłączony od takiej sieci traci znaczenie i udział w światowych rynkach. Żółkiew podkreślił, że sankcjami należy objąć także Białoruś.

Ostatni pakiet unijnych restrykcji - ósmy - został przyjęty przez Radę Unii Europejskiej 6 października, w związku z nielegalną aneksją czterech ukraińskich obwodów (donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego). Pakiet zakładał m. in. wprowadzenie podstawy prawnej pułapu cenowego i ograniczeń dotyczących morskiego transportu rosyjskiej ropy naftowej do krajów trzecich, rozszerzał zakaz importu wyrobów stalowych z Rosji, ograniczał import materiałów drzewnych i papierowych, tworzyw sztucznych, papierosów, kamieni szlachetnych oraz biżuterii. Wprowadzono też zakaz eksportu, sprzedaży i przekazywania broni palnej, amunicji i sprzętu wojskowego. Ósma transza sankcji objęła także osoby i podmioty, zaangażowane w organizację nielegalnych referendów i dezinformację nt. wojny.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Blanka Aleksowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.