BARCELONA

Czytaj dalej

BARCELONA

Secesja i piłka nożna

Barcelona leży pośrodku linii brzegowej Katalonii, pomiędzy morzem Śródziemnym a górami Serra de Collserola. Miasto jest słynne za sprawą wybitnych dzieł architektonicznych Antonio Gaudíego: Park Güell, bazylika Sagrada Familia, czy La Pedrera. Wielu turystów odwiedza także Barcelonę z powodu sympatii do jednego z najważniejszych klubów piłkarskich na świecie: FC Barcelona.

Atrakcje w Barcelonie

• Bazylika Sagrada Familia - monumentalny projekt Antonio Gaudíego, jeden z symboli stolicy Hiszpanii. W założeniu architekta kościół miał przypominać żywy organizm, dlatego każdy jego element jest unikalny - jak w naturze. Z tego powodu wszystkie detale muszą być wykonywane ręczne, a sam kościół nie został dokończony do dziś.
• Casa Milà (La Pedrera) - budynek o oryginalnej fasadzie przypominające morskie fale. Wnętrza budynku zachwycają dopracowanymi szczegółami, mozaikami, czy elementami drewnianymi.
• Magiczna Fontanna na Montjüic - przez niemal cały rok, na Montjüic podziwiać można urzekające spektakle wody, świateł i dźwięków. Aktualny harmonogram pokazów można sprawdzić na oficjalnej stronie Barcelony: https://www.barcelona.cat/en/what-to-do-in-bcn/magic-fountain/magic-fountains-show-times
• Camp Nou - czyli stadion FC Barcelona. Piłka nożna, a zwłaszcza ukochany klub jest ważną częścią kultury i dumą Katalonii. Oprócz 100-tysięcznego stadionu zwiedzić można także muzeum słynnej Barcy, w którym dowiemy się wiele o historii klubu.
• Park Güell - położony w sercu miasta park składa się z dwóch części - otwartej, po której można dowolnie spacerować, i zamkniętej, w której znajdują się prace Antonio Gaudíego. Park zadziwia ilością nieszablonowych rozwiązań architektonicznych, a przechadzając się po nim można odnieść wrażenie, jak gdyby było się bohaterem filmu fantasy.
• Park wodny Illa Fantasia - będąc w Barcelonie, warto zafundować sobie dzień beztroskiej radości w parku wodnym Illa Fantasia. W kompleksie znajdują się 3 duże baseny i ponad 20 różnego typu zjeżdżalni.

Kierunek czarterowy z oferty biura podróży......!

COSTA BRAVA

Wakacje w raju

Costa Brava to region turystyczny w Katalonii obejmujący 200 km wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. To słońce, plaże i przepyszne jedzenie – jednym słowem idealne miejsce na rodzinne wakacje!

Oficjalna strona internetowa regionu Costa Brava: www.en.costabrava.org/

Popularne miejsca na Costa Brava:

• Półwysep Cap de Creus – w klifowych zatokach mieści się kilka miasteczek i wiosek rybackich. Jedno z najsłynniejszych to Cadaqués z domem-muzeum Salvadora Dali, gdzie artysta spędził większość swojego życia.
• Figueres – miasteczko znane jako miejsce narodzin i śmierci Salvadora Dali oraz siedziba Teatru i Muzeum imienia słynnego malarza
• Tossa de Mar – położony w samym centrum Costa Brava popularny kurort, wyróżniający się spośród innych sporą ilością zabytków. Wśród nich jest XIV zamek z robiącymi wrażenie murami obronnymi, służącymi niegdyś do osłony przed piratami.
• Blanes – na terenie miejscowości mieści się Marimurtra Botanical Gardens – wyjątkowy ogród położony na zboczach kilku klifów, z ponad 4 tysiącami różnych gatunków roślin subtropikalnych i ze strefy Morza Śródziemnego
• Lloret de Mar – największy kurort regionu, słynący z życia nocnego, dużej ilości klubów i parku wodnego Water World
• Girona – jedno z pierwszych miast Katalonii, z dawną żydowską dzielnicą Ell Call.

Kraj kontrastów

Hiszpania to fantastyczna kuchnia, zabytki, styl życia. Kojarzy się ze sjestą, corridą, flamenco i żywiołowym temperamentem. Jednak wyjątkowość tego kraju polega w głównej mierze na dużych różnicach pomiędzy poszczególnymi regionami, co znajduje swoje odzwierciedlenie w intrygującej kulturze kraju.

5 powodów, dla których warto polecieć do Hiszpanii:

- secesyjne perły architektoniczne Gaudíego w Barcelonie, w tym kościół Sagrada Familia,
- coroczny festiwal La Tomatina, odbywający się pod Walencją, podczas którego uczestnicy obrzucają się pomidorami w rytmie muzyki i głośnych zabaw w mieście,
- ognisty taniec flamenco, z którego słynie cała Andaluzja,
- pyszne i różnorodne tapas –przekąski podane na małym talerzyku lub półmisku, czyli legenda hiszpańskiej kuchni
- bajeczne plaże na Costa Brava, Costa Blanca czy Costa del Sol

Hiszpania – informacje praktyczne:

Położenie: Leży na Półwyspie Iberyjskim (i zajmuje 85% jego powierzchni), trzecie co do wielkości państwo w Europie.
Stolica: Madryt
Język urzędowy : kastylijski, potocznie zwany hiszpańskim. Regionalnie także: kataloński, aranejski, baskijski i galicyjski.
Jednostka monetarna: euro (aktualny kurs podany przez NBP https://bit.ly/2kUyX84)
Powierzchnia: 505 990 km²
Ustrój: monarchia parlamentarna
Przepisy wjazdowe: obywatele Unii Europejskiej muszą posiadać ważny dowód osobisty lub paszport i przebywać na terenie Hiszpanii do 90 dni. W przypadku dłuższego pobytu powinni zarejestrować się w Centralnym Rejestrze Obcokrajowców w celu uzyskania Certyfikatu Rejestracji Obywatela Unii Europejskiej. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: http://www.exteriores.gob.es.
Pogoda: Pogoda jest zróżnicowana w zależności od położenia geograficznego -na wybrzeżu klimat jest łagodny nawet zimą, a lata ciepłe i przyjemne (średnia temperatura 27 stopni Celsjusza) , zaś wewnątrz lądu należy się przygotować na sezonowy kontrast- lata są upalne, lecz zimy potrafią być chłodne. Na południu Hiszpanii jest ciepło przez cały rok, a pomarańcze dojrzewają zimą.
Jedzenie: Mówi się, że kuchnia hiszpańska odzwierciedla kolory hiszpańskiej flagi. Poza tapasami, koniecznie trzeba spróbować paelli -to popularne danie z ryżem, owocami morza, mięsem i warzywami. Na deser obowiązkowo churros (maczane w czekoladzie hiszpańskie pączki), a do picia sangrÍa – schłodzony napój na bazie wina z dodatkiem pomarańczy i jabłek.
Przykładowe ceny:
-chleb – 1,20EUR (ok. 5,10zł)
-bułka – 0,40EUR (ok. 1,70zł)
-ser żółty 1kg – 7,20EUR (ok. 30,70zł)
-pomidory 1kg – 1EUR (ok. 4,26zł)
-mleko 0,80EUR (ok. 3,40zł)
-woda mineralna – 0,50EUR (ok. 2,13zł)
-piwo – 0,70EUR (ok. 2,98zł)

Ważne adresy:

Ambasada Królestwa Hiszpanii
ul. Myśliwiecka 4, 00-459 Warszawa

tel. (0-22) 622 42 50, 583 40 00, 583 40 01 fax (0-22) 622 54 08
e-mail: emb.esppl@mail.mae.es

Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Madrycie
c/ Guisando 23 bis
28035 Madrid

Tel.: (+34) 913 736 605, 913 736 606 Fax: (+34) 913 769 572
E-mail: madryt.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Przydatne strony internetowe:

www.spain.info/
www.polakzagranica.msz.gov.pl/Krolestwo,Hiszpanii,ESP.html

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.