Awarie gazociągów w Dormowie, Jankowie i Murowanej Goślinie. Czy grożą nam kolejne?

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Bartczak
Krzysztof Sobkowski

Awarie gazociągów w Dormowie, Jankowie i Murowanej Goślinie. Czy grożą nam kolejne?

Krzysztof Sobkowski

Cała Polska żyła tym, co wydarzyło się w Murowanej Goślinie. Doszło tam do rozszczelnienia gazociągu i potężnej eksplozji. Wybuchł pożar, który niemal całkowicie zniszczył trzy domy. Na szczęście nikt nie zginął, ani nie został ranny. Pamiętając bardzo podobne zdarzenie z Jankowa Przygodzkiego i Dormowa pytamy – czy mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie?

Przez teren powiatu międzychodzkiego przebiegają dwa gazociąg tranzytowe wysokiego ciśnienia. Przesył gazu w nich odbywa się pod ciśnieniem 60 atmosfer. To odcinki gazociągu Szczecin – Lwówek, który przebiega przez okolice Dormowa, Łowynia i Lewic, oraz drugi położony równolegle, z którego odchodzi rozgałęzienie w kierunku na Wronki i Szamotuły przechodząc przez tereny gmin Kwilcz, Sieraków, i Chrzypsko Wielkie. Ponadto przez teren powiatu przebiega ropociąg PERN (dawniej „Przyjaźń”, którego przebieg zbliżony jest do przebiegu drogi krajowej nr 24.

Rurociągi są pod stałym nadzorem operatorów, nie mniej jednak nie można wykluczać sytuacji awaryjnych, wszystkiego nie można przewidzieć i wszystko może się wydarzyć. Przykładem tego mogą być wydarzenia, które miały miejsce w 2013 roku w Dormowie i Jankowie Przygodzkim, a w styczniu w Murowanej Goślinie – mówi Komendant Powiatowy PSP w Międzychodzie mł. bryg. Mariusz Trajnowski.

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Sobkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.