Auta pod prądem, opieka nad seniorem, parkowanie bez kierowcy, czyli największe targi elektroniki CES w Las Vegas

Czytaj dalej
Fot. Materiały prasowe
Kazimierz Sikorski

Auta pod prądem, opieka nad seniorem, parkowanie bez kierowcy, czyli największe targi elektroniki CES w Las Vegas

Kazimierz Sikorski

Świat elektroniki zjedzie w styczniu do Las Vegas, by przez kilka dni pokazać cudeńka, z których wiele wyznaczy trendy w takich dziedzinach, jak motoryzacja, zdrowie, nowe techniki i gadżety ułatwiające życie

Będzie czad, mówi o powrocie targów CES do tradycyjnej formuły Gary J. Shapiro, uznany autor, lobbysta oraz prezes i dyrektor generalny Consumer Technology Association, które reprezentuje ponad 1500 firm zajmujących się technologią konsumencką oraz jest właścicielem i producentem Consumer Electronics Show (CES).

Spośród 2200 wystawców na CES 2023 około tysiąc to start-upy, będzie 20 pawilonów krajowych, w tym wystawa Ukraine Tech. Będą starzy faworyci, tacy jak Microsoft, Samsung czy Bosch.

Ta ostatnia firma wystawia w Las Vegas od lat i w Las Vegas zaprezentuje nowy czujnik dalekiego zasięgu. Dla laika nic specjalnego, ale to dzięki niemu można będzie automatycznie parkować samochody.

Przełom na naszych oczach

To się dzieje na naszych oczach, władze Niemiec zatwierdziły stworzony przez Bosch i Mercedes-Benz w pełni zautomatyzowany system parkingowy do użytku na parkingu w Stuttgarcie.Pojazd i infrastruktura umożliwią kontrolowanie jazdy oraz manewrowania, kierowcy będą mogli się skupić na innych rzeczach, zamiast tracić czas na szukanie miejsca parkingowego i parkowanie w zatłoczonych garażach.

Wygląda to tak:Wjeżdżasz na parking, wysiadasz z auta i używając aplikacji w smartfonie kierujesz pojazd na miejsce parkingowe. Po opuszczeniu parkingu przez kierowcę, pojazd sam dojeżdża na wyznaczone miejsce. Później wraca do punktu odbioru w ten sam sposób.

Proces opiera się na interakcji między inteligentną infrastrukturą dostarczoną przez Boscha, którą zainstalowano na parkingu, a techniką motoryzacyjną Mercedes-Benz. Czujniki na parkingu monitorują tor jazdy i jego otoczenie oraz dostarczają informacji potrzebnych do prowadzenia auta. Technologia w pojeździe przetwarza informacje otrzymywane z infrastruktury na manewry podczas jazdy. W ten sposób pojazdy same wjeżdżają i zjeżdżają nawet po rampach, aby przemieszczać się między piętrami parkingu. Jeśli czujniki wykryją przeszkodę, pojazd hamuje i zatrzymuje się. Dopiero gdy trasa jest wolna, jedzie dalej.

Tłumacz głosowy z Krakowa

W Las Vegas zadebiutuje też najnowszy model elektronicznego tłumacza krakowskiego producenta VascoElectronics. Po raz 4 będziemy prezentować nasze urządzenia na CES.-mówi Maciej Góralski, CEO Vasco Electronics. Zaprezentujemy najnowszy, nagradzany tłumacz głosowy Vasco Translator V4.

Jako jedyny na rynku tłumaczy elektronicznych posiada 5-calowy ekran dotykowy i klawiaturę cyfrową, co umożliwia wprowadzenie tekstu głosowo jak ręcznie. Tłumacz foto zastosowany w V4 pozwala na przekład z gazet, tablic i wszelkiego rodzaju druków -wystarczy zdjęcie aby w ciągu sekund użytkownik przeczytał je w ojczystym języku. Funkcja ta obsługuje 108 języków.

Jednak urządzenie Vasco to przede wszystkim symultaniczny tłumacz mowy, przydatny w sytuacji kiedy nie znamy języka lub nie zna go nasz rozmówca. Dzięki niemu można rozmawiać w 76 językach. Cechą wyróżniającą translatory Vasco jest to, że jako jedyne na świecie oferują nielimitowany, darmowy internet, działający bez ograniczeń czasowych w niemal 200 krajach, a ich użycie nie wymaga dostępu do Wi-Fi.

Do ludzi zbliżają się technologie medyczne i technologia żywności. Zaprezentują się wraz z programem Web3 skupiającym się na kryptowalutach. Pomyślano o bezpieczeństwie ludzi na budowach i o wygodzie pacjentów. XiteSafety to platforma zarządzania bezpieczeństwem na budowy. Technologia ma na budowach zapobiegać kolizjom między sprzętem a pracownikami. Posiada funkcje, które kontrolują sprzęt, takie jak ultraszerokopasmowa antena, która może rozpoznać znak zbliżającego się pracownika i aktywować alarm lub zablokować narzędzia pracy.

Amazon uruchomił nową wirtualną usługę zdrowotną, która umożliwia konsultowanie się z pracownikami służby zdrowia w sprawie typowych schorzeń i uzyskiwanie recept bez konieczności nawiązywania połączenia wideo.

Amazon Clinic oferuje rozwiązanie tekstowe, które łączy z opcjami wirtualnej opieki innych firm. Można wybierać spośród partnerskich dostawców telezdrowia Amazon, ale celem konsultacji musi być lista akceptowanych warunków usługi, które obejmują m. in. trądzik, wypadanie włosów, zapalenie zatok itd. Można też skorzystać z usługi, która odnowić receptę na choroby takie jak astma, nadciśnienie krwi i migrena.

Tymczasowy tatuaż, zdrowe składniki

Z udziału w CES, największym wydarzeniem technologicznym na świecie skorzystał Prinker. Przedstawi pierwsze na kuli ziemskiej cyfrowe urządzenie do tymczasowego tatuażu. Firmę wyróżniono nagrodą CES Innovation Awards za produkt najwyżej oceniany w swej kategorii, został też zwycięzcą konkursu Cosmoprof Awards 2022 (kategoria produktów do makijażu i paznokci).

Podobnie jak ich odpowiedniki do tymczasowych tatuaży, akcesoria do włosów Prinker M wykorzystują tylko wodoodporny tusz kosmetyczny, co oznacza, że jest całkowicie bezpieczny w użyciu. Jest wodoodporny, ale można go zmyć szamponem, zapewniając użytkownikom pełną swobodę zmiany koloru włosów w dowolnym momencie!

CES zapewnia firmom platformę do pokazania swoich gadżetów, które mają zostać wprowadzone na rynek w tym roku. Silną reprezentację będzie miała technologia pojazdów. Gary Shapiro zwraca uwagę, że przemysł motoryzacyjny stał się tak dużym graczem, że można uznać CES za największe targi motoryzacyjne w Ameryce Północnej.

Przyszłość aut „pod prądem”

Na prawdziwa gwiazdę wyrasta IONIQ 6, elektryczny Streamliner, oferujący zaawansowane technologie i zasięg do 614 km, dzięki zastosowaniu Electric-Global Modular Platform, dedykowanej platformy dla pojazdów elektrycznych Hyundai.

Pojazd, który ma pokonać modele Tesli w swojej klasie wyposażono w najnowocześniejsze funkcje bezpieczeństwa, w tym zaawansowany Asystent Jazdy Autostradowej, Asystent Zdalnego Parkowania, który zaparkuje zdalnie samochód, także równolegle czy ukośnie, Widok Martwego Pola, cyfrowe lusterka i światła matrycowe LED. Auto osiada także funkcję Vehicle-to-Load, dzięki której klient może podłączyć w samochodzie inne urządzenia elektryczne i np. zamienić IONIQ-a 6 w mobilne biuro.

Ten model przewodził nowej erze elektryfikacji na Automobility Los Angeles 2022. Zainspirowany koncepcją Hyundai Prophecy EV jest wyposażony w najlepsze w swej klasie ultraszybkie ładowanie.

Jest dobrze przygotowany do konkurowania w takim segmencie samochodów elektrycznych - mówił José Muñoz, prezes i dyrektor generalny Hyundai Motor North America.

Posiada system wielokrotnego ładowania, pierwszą na świecie opatentowaną technologię, która steruje silnikiem i falownikiem w celu zwiększenia napięcia z 400 V do 800 V, zapewniając kompatybilność ze stabilnym ładowaniem. Dzięki ładowarce o mocy 350 kW ładowanie IONIQ 6 może wzrosnąć z 10 do 80 proc. w 18 minut. Jeśli właściciel ma tylko pięć minut do stracenia, IONIQ 6 może odzyskać 100 km zasięgu przy użyciu szybkiej ładowarki o mocy 350 kW.

Aby skrócić czas ładowania, auto może wykorzystać podgrzewacz akumulatora do wstępnego podgrzania baterii do optymalnej temperatury, gdy na zewnątrz jest zimno. Ta funkcja aktywuje się automatycznie po wprowadzeniu punktu ładowania do podłączonego systemu nawigacji auta. Akumulator można też nagrzać przed opuszczeniem miejsca docelowego, jeśli auto jest podłączone za pomocą aplikacji MyHyundai.

Samsung: Nie tylko telewizory

Ogromną częścią targów CES będą telewizory. To w Las Vegas Samsung zwykle ogłasza swoje najnowsze modele QLED - w tym roku będą to serie QN95C i QN90C - a także inne technologie, które rozważa do wdrożenia. W zeszłym roku firma ogłosiła nowy S95B QD-OLED na wirtualnym wydarzeniu CES.

Teraz można spodziewać się też dużego nacisku na telewizory 8K od takich firm jak LG i Samsung. W 2022 duży nacisk położono na zginane ekrany, więc trend ten zapewne utrzyma się. To powiedziawszy, Samsung zapowiada rozwój technologii Micro LED i być może nowego sposobu produkcji tych ekranów. W Polsce sprzedano już jeden taki telewizor. 110 cali w cenie ponad 650 tys PLN.

Oczekuje się ekspansji najnowszej i najbardziej zaawansowanej technologii QD OLED. Matryce te wykorzystuje się w telewizorach Samsung QS95A i przez firmę Sony. Mają przewagę nad stosowaną dotychczas technologią WOLED, czyli OLED z dodatkowym, białym subpikselem. Obraz jest jaśniejszy, więcej przejść tonalnych. Zapewne można spodziewać się nowych przekątnych i nowych modeli firm, które już tą technologię wykorzystują a może nawet takich, które doceniając jej zalety wprowadzą nowe matryce w miejsce starszych i ciemniejszych.

Ale Samsung to nie tylko telewizory. W Las Vegas zaprezentuje nową, bardziej rozbudowaną wersję platformy SmartThings, która bardziej integruje cały domowy ekosystem, zapewniając mu przy tym wyższy niż do tej pory poziom bezpieczeństwa. Zaprezentuje też łatwiejsze i bezpieczniejsze sposoby podłączania urządzeń domowych do sieci, a także pokaże, jak wykorzystać sztuczną inteligencję do dostosowania sposobu działania poszczególnych systemów do indywidualnych upodobań użytkownika.

Aby jeszcze bardziej ułatwić nam życie, firma stara się wykorzystywać rozwiązania technologiczne do pokonywania codziennych trudności i problemów. Zaangażowała się również w zwalczanie kryzysu klimatycznego za pomocą innowacyjnych technologii, energooszczędnych półprzewodników i innych podobnych urządzeń. Wszystko po to, by do roku 2050 osiągnąć zerowy poziom emisji netto.

Wspólne „dziecko” Sony i Hondy?

Za jedną z największych tajemnic CES 2023 wielu uważa plany Sony i Hondy. Chodzi o elektryczny samochód, który szykują firmy. Padają pytania: Czy będzie to ewolucja koncepcji Sony Vision 01 sedan lub Vision-S 02 SUV? A może całkiem nowy model? Zwiastun pojazdu Sony Honda Mobility zapowiedziano na 4 stycznia. Szczegóły są skrywane, poza tymi, że maska jest krótka i aerodynamiczna, a drzwi mają metalowe wykończenia w dolnej części.

Sony zaprezentowało do tej pory dwa pojazdy koncepcyjne, sedana Vision-S 01 na CES 2020 i SUV-a Vision-S 02 na CES 2022. Czy nowy debiut może być ewolucją któregokolwiek z nich? Nie można wykluczyć, bo oba mają podobne kształty. Wielu stawia na Vision-S 01, bo jego plastikowy element wykończenia drzwi ma mniej więcej taki sam kształt i wysokość jak metalowy element na filmie, który wyciekł do sieci.

To spekulacje, a spółka równie dobrze mogłaby ujawnić zupełnie nowy pojazd. Sony zainwestowało jednak dużo pieniędzy w te koncepcje - Vision-S 01 był intensywnie testowany od swojego debiutu - i nie wydaje się, aby to wszystko się zmarnowało.

Sony Honda Mobility planuje wyprodukować pierwszy samochód elektryczny w nienazwanej fabryce Hondy w USA. Składanie zamówień planuje się na pierwszą połowę 2025 r., sprzedaż ruszy do końca 2025 r. Nowy EV będzie produktem premium wyposażonym w nowy system oprogramowania opracowany przez Sony. Sony dostarczy też wiele samochodowych systemów opartych na chmurze, elektroniki, systemów informacyjno-rozrywkowych i czujników, które zapewnią zautomatyzowaną jazdę na poziomie 3.

Kosmos i troska o seniorów

Czasy traktowania CES jako targowiska elektronicznych różności minęły. Targi stały się miejscem, które wyznacza światowe trendy w takich obszarach, jak sprzęt medyczny, tablety, aż po przemysł badający kosmos.

Wśród kilkunastu wystawców z belgijskiej Walonii uwagę zwraca firma MINTT. Zajęła się problemami osób starszych i specjalizuje się w wykrywaniu i zapobieganiu upadkom. Wykorzystuje czujniki 3D, śledzenie ruchu i sztuczną inteligencję, aby zapewnić seniorom lepszą jakość życia, opiekę i większą samodzielność.

Położono nacisk na badania przesiewowe i identyfikację pacjentów na kilku poziomach:

• Za pomocą skali Morse’a pielęgniarki identyfikują pacjentów zagrożonych upadkiem.

• Zagrożeni pacjenci mają specjalną bransoletkę, aby b yli widoczni.

• Znacznik w elektronicznej dokumentacji medycznej (EHR) wskazuje, że pacjentowi grozi upadek.

• EHR obejmuje też działania następcze pacjenta po upadku (co zrobiono, aby temu zaradzić)

• Ustalony zostaje plan opieki obejmujący wiedzę i zrozumienie tego, co się stało. Na przykład opiekun musi „znać i wyjaśniać patologie, które mogą zwiększać ryzyko upadku”.

Kolejna propozycja pochodzi od FORMYFIT. To jedyna aplikacja, która oceni poziom naszej sprawności, obliczy prędkość treningu i przewidzi postępy. W firmę zainwestował Vincent Rousseau, belgijski mistrz w maratonie. Dostrzegł potencjał, bo w Belgii biega 50 tys. osób, a we Francji ściga się 20% populacji. Ponad połowa z nich czekała na taką usługę, bo żadna istniejąca aplikacja nie była tak bliska, by stać się prawdziwym trenerem. ForMyFit to pierwsza aplikacja łącząca wytrzymałościowe testy, e-coaching i monitorowanie wydajności, aby zmaksymalizować wydajność biegaczy.

Nie zapomniano o komputerach

Czego jeszcze można spodziewać się po CES 2023? Wygląda na to, że położy duży nacisk na produkty komputerowe. Oczekuje się m. in., że Nvidia i AMD zaprezentują więcej kart graficznych w ramach nowej generacji RTX 4000 i RDNA 3. Prawdopodobnie firmy te zaprezentują warianty nowych procesorów graficznych dla laptopów o wysokiej wydajności. AMD i Intel przedstawią nowe procesory, do komputerów stacjonarnych, jak i laptopów. Firmy takie jak Acer, Asus, HP, Dell i Lenovo wypuszczą nowe komputery przenośne wyposażone w najnowocześniejsze specyfikacje.

Dochodzą głosy o nowych mobilnych procesorach graficznych, a także o laptopach nowej generacji firm Asus, Acer, Lenovo i Razer, które będą obsługiwać chipy. Trudno przewidzieć, który model zobaczymy w tym roku, mówi się, że pojawi się nowa wersja laptopa Razer Blade z najnowszą mobilną kartą graficzną. Kilku producentów, takich jak LG i Razer, też ma tendencję do ujawniania zaawansowanych urządzeń podczas CES. W zeszłym roku widzieliśmy zwijane telefony i inteligentną maskę Razera - takie projekty nie gwarantują, że trafią do sklepów, ale pokazują, co jest możliwe w przyszłości.

CES to nie tylko platforma dla rozpoznawalnych światowych marek. To także fantastyczna okazja dla małych start-upów, aby pokazać światu, nad czym pracują. W przeszłości widzieliśmy roboty, okulary AR i wiele więcej.

Oczekuje się, że centralne miejsce podczas imprezy zajmą żywność oraz jej rozwój i produkcja. Dowodem tego jest fakt, że dyrektor firmy John Deere wygłosi jedno z przemówień programowych, pierwsze w historii firmy rolniczej. Oczekuje się, że firmy zajmujące się sportem i fitnessem, Metaverse i sztuczną inteligencją będą również dużymi graczami na styczniowym wydarzeniu. Wydarzenia online nie zastąpiły spotkań osobistych. Choć lubię technologię, myślę, że nie ma nic ważniejsze niż targi CES lub inne takie spotkania - mówił Shapiro

Przypomniał, że targi CES 2023 będą współpracować ze Światową Akademią Sztuki i Nauki (WAAS), aby pokazać kluczową rolę technologii we wspieraniu wysiłków Organizacji Narodów Zjednoczonych na rzecz poprawy bezpieczeństwa wszystkich ludzi.

Kazimierz Sikorski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.