Artur Reinhart

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Bolt
Cyprian Łakomy

Artur Reinhart

Cyprian Łakomy

Operator, autor zdjęć, montażysta i producent filmowy. Laureat Złotych Lwów w Gdyni oraz trzech Złotych Żab na festiwalu Camerimage. Artur Reinhart jest członkiem kapituły konkursu Poznań 56.

Urodzony w 1965 roku, pod koniec lat 80. zeszłego stulecia podjął studia na Wydziale Reżyserskim Szkoły Filmowej w Łodzi. Po roku przeniósł się na Wydział Operatorski, który zdał dwa lata szybciej, niż zakładał program studiów. W swojej karierze pracował m.in. z Pawłem i Marcelem Łozińskimi (nominowany do Oscara dokument „89 mm od Europy”) oraz Piotrem Łazarkiewiczem.

Od wielu lat jest stałym współpracownikiem Doroty Kędzierzawskiej. Za pracę operatorską w jej filmach „Wrony” (1994), „Jestem” (2005) oraz „Wenecja” (2010) uhonorowany został Złotymi Żabami na Festiwalu Camerimage. Laureat Złotych Lwów na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Orłów. Artur Reinhart jest także autorem zdjęć do mini seriali – nominowanego do Nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych „Hatfields & McCoys” oraz „Texas Rising”. Jego styl wyróżnia wyjątkowa dbałość o estetykę kadru, często kontrastująca z wyrazistością ekranizowanych historii.

Wybrana filmografia Artura Reinharta:

- Wrony (reż. Dorota Kędzierzawska, 1994) - Złota Żaba dla najlepszego operatora, Camerimage 1994,
- Jestem (reż. Dorota Kędzierzawska, 2005) - Złota Żaba dla najlepszego operatora, Camerimage 2005,
- Wenecja (reż. Dorota Kędzierzawska, 2010) - Złota Żaba dla najlepszego operatora, Camerimage 2010, Złote Lwy za najlepsze zdjęcia, Gdynia 2010, Orzeł 2011,
- Hatfields & McCoys: Wojna klanów (reż. Kevin Reynolds, 2012) - Najlepsze zdjęcia do filmu telewizyjnego / miniserialu za film, nominacja ASC


Czytaj także:
Wszystko o konkursie Poznań56"
Wszystko o Poznańskim Czerwcu
Konkurs Poznań56" - tam możesz szukać inspiracji!
Nasza kapituła
Jak kręcić filmy?

Cyprian Łakomy

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.