Ares Chadzinikolau o poznaniakach i swoim ojcu [ROZMOWA]

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Marek Zaradniak

Ares Chadzinikolau o poznaniakach i swoim ojcu [ROZMOWA]

Marek Zaradniak

z Aresem Chadzinikolau prezsem wielkopolskiego oddziału Związku Literatów Polskich rozmawiamy o III Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej.

We wtorek rozpoczyna się w Poznaniu III Międzynarodowa Konferencja Poetycka. Jaki jest jej temat wiodący. O czym będą dyskutować jej uczestnicy?

Ares Chadzinikolau o poznaniakach i swoim ojcu [ROZMOWA]
W.Polonus Ares Chadzinikolau dba o pamięć o swoim ojcu

Konferencja rozpoczyna się we wtorek w Pile w tamtejszej Miejskiej Bibliotece publicznej spotkaniem „Poetycko, wielokulturowo”, wystawą twórczości Leokadii Komaiszko z Litwy „Poezja Kresów”, a także spotkaniem „Syn Olimpu” poświęconemu mojemu ojcu Nikosowi Chadzinikolau. Do Poznania 40 poetów z całego świata przyjedzie w środę, by dyskutować na temat „Oni też są poznaniakami”. W Sali Malinowej Pałacu Działyńskich będziemy mówić o poznaniakach z wyboru. O Romach, o Ukraińcach i o Grekach. Spotkanie poprowadzi Jerzy Grupiński. Podczas tego spotkania Piotr Chrzczonowicz za całokształt swojej twórczości otrzyma statuetkę Jana Pawła II. W czwartek w Sali Lubrańskiego UAM odbędzie się oficjalne otwarcie konferencji. Wtedy ogłosimy, kto w tym roku otrzyma Nagrodę im. Witka Różańskiego. Będzie też koncert muzyki Chopina i prezentacja poetów zagranicznych. Wieczorem w klubie Blue Note odbędzie się gala III Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej poświęcona Nikosowi Chadzinikolau. To już X Tribute to Nikos. Oprócz koncertu wręczone zostaną Nagrody im. Nikosa Chadzinikolau za całokształt pracy twórczej i postawę prospołeczną.

Jedną z laureatek jest popularna wokalistka Eleni, ale nagrodę tę otrzyma również Konstantinos Bouras. Kim on jest?
Konstantinos Bouras jest dziennikarzem telewizyjnym w Atenach, teatrologiem i wziętym poetą. Weźmie on także udział w naszym koncercie. Talk show z nagrodzonymi poprowadzi Joanna Divina z Radia Poznań. W dyskusji wezmą też udział Piotr Chrzczonowicz i ubiegłoroczna laureatka Nagrody im Nikosa Chadzinikolau Maria Mistrioti. Dodam, że w koncercie wystąpi Eleni, a ja przedstawię swoje interpretacje utworów Komedy.

Wspomnieliśmy Poznań i Piłę. A do innych miast Wielkopolski też dotrą poeci?
W piątek w Kaliszu odbędzie się Międzynarodowy Aforystykon oraz promocja naszej książki. Pojedziemy też do Russowa, gdzie także prezentowane będą aforyzmy. Natomiast w sobotę odwiedzimy Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.

A czy odbędę się także lekcje poetyckie w szkołach?
Tak. Od czwartku odbywać się będą w Poznaniu i innych miastach Wielkopolski. Poprowadzi je 40 poetów zagranicznych i około 20 polskich.

Marek Zaradniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.