ZAL

Amerykańskie transportery opancerzone w sobotę w Cieszynie [RAJD DRAGONÓW, ZDJĘCIA, WIDEO]

ZAL

Amerykańskie pododdziały, które zakończyły szkolenie w Polsce i krajach nadbałtyckich, jadą już przez Polskę - w drodze do bazy w Niemczech. Operację nazwano „Rajdem dragonów”, a rozpoczęła się w sobotę w Estonii. Jedna z kolumn amerykańskich transporterów opancerzonych przejedzie w sobotę przez Bielsko-Białą i Cieszyn,

Amerykański konwój wojskowy w woj. śląskim [Operation Dragoon Ride]

Przez Polskę jedzie kilka konwojów pododdziałów amerykańskich. Przemarsz wesprze 10 jednostek podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Po kwartalnych ćwiczeniach do koszar w Vilseck w Bawarii wracać będą żołnierze 3 szwadronu 2 Pułku Kawalerii.

Ich miejsce na poligonach, w tym w Drawsku Pomorskim, zajęli już pancerniacy z 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 3 Dywizji Piechoty, przybyli z koszar Fort Stewart w Georgii. Po wymianie pododdziałów dwustronne i wielostronne treningi będą kontynuowane, a ich kulminacją będą połączone ćwiczenia wielonarodowe, planowane na maj i czerwiec.

Rotacja wojsk amerykańskich odbywa się zgodnie z planem ogłoszonym w sierpniu 2014 roku po spotkaniu Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pil. Lecha Majewskiego z Dowódcą Amerykańskich Wojsk Lądowych w Europie gen. broni Donaldem Campbellem. Dla kawalerzystów z Vilseck jest ona okazją do demonstrowania sojuszniczej wiarygodności, sprawdzenia umiejętności przywódczych, pokazania swobody manewru czyli wykonywania dalekich, kilkudniowych, transgranicznych marszów “na kołach”, po nieznanych im dotąd trasach oraz do weryfikacji systemu dowodzenia.

Przejazd przez Polskę, a później Czechy, będzie też okazją do spotkań z mieszkańcami terenów, przez które przemieszczą się konwoje.

Jak poinformował nas rzecznik prasowy DGRSZ ppłk Artur Goławski - Amerykański konwój przejedzie również przez woj. śląskie, a dokładnie drogą z Bielska-Białej do przejścia granicznego w Cieszynie. Rajd dragonów pojawi się w woj. śląskim w sobotę.

Operation Dragoon Ride

Dla wielu amerykańskich żołnierzy to pierwsze tego typu zadanie w ich karierze. Zostało ono nazwane operacją „Rajd Dragonów” (Operation Dragoon Ride) i będzie kontrolowane ze stanowiska dowodzenia w Połączonym Centrum Szkolenia Wielonarodowego w niemieckim Grafenwoehr.

Wsparcie rozpoznawcze konwojom zapewnią maszerującym kolumnom śmigłowce z 12 Brygady Lotnictwa Bojowego US Army (stacjonujące w 12 Komendzie Lotniska w Mirosławcu).

- W sumie przez Polskę maszerować będzie 9 kolumn z niemal 90 transporterami Stryker i pojazdami wsparcia. Eskortę zapewnią żołnierze Żandarmerii Wojskowej - wyjaśnia ppłk Artur Goławski. - Długość trasy z państw bałtyckich przez Polskę i Czechy sięgnie nawet 1800 km, dlatego na prośbę sojuszników zaplanowaliśmy i przygotowaliśmy w naszych koszarach miejsca na postój i obsługę pojazdów, a także na noclegi i wypoczynek żołnierzy. Dla nas to okazja do treningu udzielania wsparcia państwa-gospodarza (Host Nation Support) przez jednostki, które dotąd nie były zaangażowane w podobne przedsięwzięcia, w tym na wschodzie kraju.


*Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
*16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

ZAL

Komentarze

49
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

John

Oj Ciemnogrodzie, nie dziwota ze chlopi powstancow widlami dobiali.zostala wam emigracja do za wschodia granice.Przeciez tam jest tak fajnie, szczegolnie na bialych niedzwiedziach.Bolszewia!!

Chrisraf

filmow dokumentalnych amerykanskich sil zbrojnych ten strach przeistacza sie u Rosjan w panike:

https://www.youtube.com/watch?v=1xc1k7bMumo

Olga Piatkowska

To bydlo amerykanskie nie straszy Rosjan tylko Polakow majacych zdrowy rozsadek. Zdrajcy wpuscili okupanta na teren naszego kraju. Na co nam te czolgi i bazy ? Cale polacie Polski zajete pod ich parszywe bazy. Àle wolnosc nam zgotowala PO, PIS, PSL... Ludzie umiraja z glodu a tu wydawanie miliardow zlotych na zbrojenia.

Lowobywatel

Amerykanie WON z Polski !!!

https://opolczykpl.wordpress.com/2015/02/28/za-nawolywanie-do-wojny-i-dzialania-w-tym-kierunku-kula-w-leb/

Za nawoływanie do wojny kula w łeb!

cyt:"Jak powiedzioał pewiem amerykański naukowiec z Instytutu Technologicznego w Massachusetts przeznaczeniem rakiet patriot, których baza ma być zbudowana w Polsce, "będzie zestrzeliwanie w rejonie Islandii w ciągu 5 minut od startu w Polsce rosyjskich międzykontynentalnych rakiet balistycznych lecących w odwetowym ataku na Usa" Polacy nie przyjmujcie do wiadomości oszustwa podawane przez rządowych politykierów i 'wolne mendia",że "Patrioty mają bronić Polski i polskiego bezpieczeństwa> Patrioty w Polsce mają zestrzeliwać rosyjskie rakiety lecące do Usa. "Polscy"/?/politykierzy wystawiają Polske na pierwsze uderzenie bronią jądrową przez Rosjan , gdyz te antyrakiety muszą zostać zniszczone najpierw, w efekcie moze zginać kilka mln Polaków, tylko w obronie Usa. Trzeba koniecznie odsunąć ode władzy partie wojny: PEŁO i PiS oraz nie dopuścić do wyboru Komorowskiego lub Dudy na stanowisko prezydenta. Patrioty w Polsce to wielkie niebezpieczeństwo dla Polski i Polaków.
http://wiadomosci.wp.pl/gid,17372908,kat,7631,title,Polsko-amerykanskie-cwiczenia-w-Sochaczewie,galeria.html

J 23

Przez Bielsko już przejeżdzali
W maju rozpoczęto przegrupowania wojsk przeznaczonych do interwencji, m.in. z rejonu Lwowa przeniesiono 24. Gwardyjską Dywizję Strzelców Zmotoryzowanych, rozmieszczoną później w rejonie Cieszyna, Bielska-Białej i Pszczyny. Jednocześnie trwały prace sztabowe nad przebiegiem interwencji. Przygotowane do operacji wojska ZSRR, NRD, Polski, Węgier i Bułgarii[2] skoncentrowane w pobliżu granic z Czechosłowacją rozpoczęły także manewry „Pochmurne lato 68”, mające przejść w końcu lipca w operację „Dunaj”, czyli inwazję na Czechosłowację. Sztab wojsk interwencyjnych rozmieszczono w Legnicy. Dowódcą został marszałek radziecki Iwan Jakubowski.

Operacja „Dunaj” – kryptonim, który nadano interwencji członków Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, rozpoczętej 20 sierpnia 1968 roku o godzinie 23:00. Uważana jest za największą operację wojskową w historii Europy po drugiej wojnie światowej.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Operacja_%E2%80%9EDunaj%E2%80%9D

Tu SIE LICZom WIELCy GLOBALliZAtoRZY 777

CAR POtin NIYMCE HaMMERYkaŃCE KITAYCE INDIE a Niy CI CO Ze SWOICH RODAKUF ZooROBIYLI NIWOLNI KUF WOLNOśći A KRAj sprzedDALI inoSFUUJi krajuRAD ośći.

777 BO PÓlak HISStoRYJI NIYCHCE POmiyntaĆ PRZED ssKOdom CCEP a PO SSKOdzie MOłot

A KORZDY CO SIE UCZY NA BŁUNDACH TO SzLONZAKOwiec A BO HitLER Z oNR BO HCE W TYM BURTELU COŚ ZMIYNIĆ w TY SZLACHCIE FEEEudalny SIO0gunaTU PERU.@3świata DONKOsun BROŃKobus BUSSSKOfun.

Rysio

jak byśmy już to kiedyś przerabiali...

Mathb

Bujają sie po naszym kraju a my musimy sie prosic o wizy :/

Hanys pacyfista

Ragazzo da Napoli zajechał Mirafiori
Na sam trotuar wjechał kołami,
Nosem prezent poczułaś, już taka jesteś czuła,
Że pomyślałaś o nim "bel ami".

On ciemny był na twarzy, a prezent ci się marzył,
Za dziesięć centów torba w Peweksie.
Ty miałaś cztery złote, on proponował hotel
I nie musiałaś zameldować się.

Ty z nim poszłaś w ciemno damo bez matury,
Koza ma prezencję lepszą niźli ty.
Czemu smutną minę masz i wzrok ponury,
Ciao bambina, spadaj mała, tam są drzwi.

On miał w kieszeni paszport, sprawdziłaś a więc znasz to,
Lecz on nie sprawdził, ile ty masz lat.
On mówił "bella blonda", a zobacz, jak wyglądasz,
Te włosy masz jak len, co w błoto wpadł.

Jak w oczy spojrzysz teraz swojego prezentera,
Co dyskotekę robi i ma styl.
Straciłaś fatyganta, chciał kupić ci trabanta,
Czy warto było za tych parę chwil?

Twój ragazzo forda capri ci nie kupi,
"Buona notte" pewnie też nie powie ci.
Jeszcze wierzysz, że dla ciebie śpiewa Drupi
Ciao bambina, spadaj mała, tam są drzwi.

Poznałaś Europę, więc nie mów do mnie "kotek"
Ja nie wiem, co volkswagen, a co ford,
Nie jestem tak bogaty, nie wezmę cię do chaty
I przestań mnie nazywać "my sweet lord".

Ty nie będziesz moją Julią Capuletti,
Inny wszak niż ja Romeo ci się śni,
W żadnym calu nie wyglądam jak spaghetti,
Ciao bambina, spadaj mała, tam są drzwi.

Gdy ci pizzę stawiał rzekł "Prego, mangiare"
To pamiętać będziesz po kres swoich dni,
Tęskniąc za nim, jak panienka za dolarem.
Ciao bambina, spadaj mała, tam są drzwi.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.