Amerykanin w Poznaniu, czyli jubileusz tego, którego zaczarował Harry Potter

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Marek Zaradniak

Amerykanin w Poznaniu, czyli jubileusz tego, którego zaczarował Harry Potter

Marek Zaradniak

Pastor Robert Gamble, który w marcu ukończył 80 lat, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci współczesnego Poznania. Cała Polska zna go przede wszystkim jako założyciela obchodzącego właśnie 25 lat istnienia wydawnictwa Media Rodzina.

Robert Gamble urodził się w USA w Bostonie, ale jego rodzina ma pochodzenie szkocko-irlandzkie. Jego pradziadek jako nastolatek wyemigrował z rodzicami w roku 1819 z Północnej Irlandii z miasta Enniskilen do USA. Swego czasu pastor odwiedził groby przodków i jak mówi było to dla niego przyjemnością.

Zapytany jak to się stało, że na początku lat 90. znalazł się w Polsce i w Poznaniu, pastor Robert Gamble przypomina, że pierwszy raz był w Polsce w roku 1958. Był wtedy studentem Uniwersytetu Harvarda, a wycieczka do Polski była dla niego egzotycznymi wakacjami za żelazną kurtynę. Przyjechał w wyniku popaździernikowej odwilży wraz z 20-osobową grupą studentów na zaproszenie Zrzeszenia Studentów Polskich. Mieszkali u rodzin w okolicach Warszawy. Do dziś wspomina gościnę w domu tłumacza Lecha Jęczmyka.

Po raz drugi przyjechał na wakacje do Polski, gdy był studentem seminarium duchownego. To zaczęło wiązać go z Polską. Po stanie wojennym zaczął zastanawiać się, jak można Polsce pomóc. Przyjechał już jako pastor Kościoła Episkopalnego i w ten sposób poznał ruch Anonimowych Alkoholików. Doskonale pamięta, że pierwszy zjazd polskiego AA odbył się w Poznaniu w roku 1984. Był aktywny, poznawał ludzi. Zaprosił ich nawet do Stanów Zjednoczonych. Odnosił sukcesy, choć nie był ani ekspertem, ani członkiem ruchu. Jak mówi, sam nauczył się też dużo. Podkreśla, że przekonał się wówczas, iż jeśli ktoś Polakowi powie, że powinien robić tak, on odezwie się: Tutaj jest Polska, tutaj trzeba inaczej .

 

 

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Zaradniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.