Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Alfy budzą kontrowersje. Czy dadzą się polubić poznaniakom?

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Marta Danielewicz

Alfy budzą kontrowersje. Czy dadzą się polubić poznaniakom?

Marta Danielewicz

Do dziś wzbudzają wiele kontrowersji. Dla jednych to przykład modernistycznej zabudowy, dla drugich symbol komunistycznego reżimu. Bez wątpienia jednak Centralne Domy Towarowe, zwane potocznie Alfami, wpisały się w miejską tkankę i stanowią nieodłączny element zabudowy ul. św. Marcina.

Przez lata były przykładem jak brzydko może się zestarzeć miejska architektura. Zaniedbane, szare i brudne nie stanowiły wizytówki głównej ulicy Poznania ani całego miasta.

- Były głosy poznaniaków, którzy mówili: „Panie, zamiast zabrać się za remont Świętego Marcina, najlepiej przebudować Alfy”, a nawet by je zburzyć. Ludzie nie rozumieli, że te budynki nie należą do miasta, niektóre są po części państwowe, inne mają od kilku do kilkunastu właścicieli - mówi Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

- Dla mojego pokolenia Alfy stanowiły nieodłączny element Poznania, od zawsze istniejący w mieście. Nie ulega jednak wątpliwości, że budynki przez lata uległy degradacji

- dodaje.

Najpierw jednak miasto ruszyło z przebudową ulicy. A za tym zmieniły się też... Alfy.

- Co prawda, nie wszystkie, ale mamy nadzieję, że zmieni się to w najbliższym czasie. Na skutek przebudowy Świętego Marcina zmobilizowaliśmy prywatnych inwestorów, by pochylili się nad Alfami i je odświeżyli - uzupełnia Mariusz Wiśniewski.

Rezygnacja z mieszczańskiego miasta

Dla miłośników modernizmu o wyburzeniu Alf nie może być mowy. Centralne Domy Towarowe, czyli pięć 12-kondygnacyjnych

Alfy budzą kontrowersje. Czy dadzą się polubić poznaniakom?
Łukasz Gdak

wysokościowców wybudowano w latach 1965-1972 wówczas przy ulicy Czerwonej Armii (dziś Święty Marcin). Budynki postawiono w konstrukcji żelbetowej, w poprzecznym układzie ścian uzupełnionych słupami, a ściany osłonowe wykonano w konstrukcji alumi-niowo-drewnianej. Pozwoliło to na dowolne projektowanie wnętrz, a usytuowanie biurowców jako obiektów wolno stojących dodatkowo zapewniało dobre oświetlenie wszystkich pomieszczeń. Kompleks zaprojektował poznański architekt Jerzy Liśniewicz.

- Alfy są przykładem modernizmu, zrealizowanego w ówczesnych komunistycznych realiach. Przez lata pełniły funkcje handlowo-usługowo-biurowe. W budynkach mieściły się m.in. (kolejno, od ul. Ratajczaka): Poznańska Spółdzielnia Spożywców (prowadząca tutaj Spółdzielczy Dom Handlowy „Alfa”), Dyrekcja Miejskiego Handlu Detalicznego (tzw. obiekt „Centrum”), Wojewódzki Związek Spółdzielni Pracy (Dom Usług), Biuro Projektów Budownictwa Miejskiego „Miastoprojekt” oraz przedsiębiorstwo Merazet - opowiada prof. Piotr Marciniak z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.

Zdaniem prof. Marciniaka dla rozwoju architektury i urbanistyki Poznania okres PRL był czasem wyjątkowym. Po zakończeniu drugiej wojny światowej, na skutek włączenia ziem zachodnich do terytorium Polski, w znacznym stopniu wzrosła ranga miasta jako stolicy regionu. Poznań stał się ponownie ważnym ośrodkiem administracyjnym i gospodarczym, a także naukowym i kulturalnym. Zwiększył się wyraźnie jego obszar i wzrosła liczba ludności. Powstały nowe budynki, zespoły i całe dzielnice miasta.

W dalszej części tekstu przeczytasz:

 • Gdzie miały powstać biurowce Beta i Gamma?
 • Skąd czerpano wzorce, przebudowując centrum Poznania?
 • Jakie są koncepcje przebudowy Alf?

 

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marta Danielewicz

m.danielewicz@glos.com

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.