Agnieszka Pachciarz - specjalistka od zmian

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Marta Żbikowska

Agnieszka Pachciarz - specjalistka od zmian

Marta Żbikowska

Od poniedziałku wielkopolskim oddziałem NFZ pokieruje Agnieszka Pachciarz. Nowa dyrektor nie obiecuje likwidacji kolejek do specjalistów, ale przyjrzy się kontraktowaniu.

Usprawnienie obszarów działalności odpowiedzialnych za podpisywanie i monitorowanie realizacji kontraktów, obsługę pacjentów oraz komunikację z podmiotami leczniczymi - od tego zacznie swoją pracę Agnieszka Pachciarz, nowa dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. W praktyce, nowa szefowa obejmie swoje stanowisko od poniedziałku.

- Poprosiłam ministra o kilka dni na pozamykanie innych spraw zawodowych

- mówi Pachciarz.

Konkurs na dyrektora wielkopolskiego oddziału NFZ ogłoszono w listopadzie ubiegłego roku. Wystartowało w nim siedmioro kandydatów. Najlepsza okazała się Agnieszka Pachciarz. Obecnie jest ona odpowiedzialna za restrukturyzację szpitala w Krotoszynie, wcześniej zarządzała szpitalami w Słupcy i Pleszewie. Współpracowała także z NIK. W 2012 roku Agnieszka

Agnieszka Pachciarz to specjalistka od zmian
Pawel Miecznik Od stycznia do sierpnia 2015 roku Agnieszka Pachciarz była zastępcą prezydenta Poznania.

Pachciarz została podsekretarzem stanu w ministerstwie zdrowia, potem została prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia. Tę funkcję pełniła do końca 2013 roku. W styczniu 2015 roku została zastępcą prezydenta Poznania. Z tego stanowiska zrezygnowała w sierpniu tego samego roku.

- Mam doświadczenie we wprowadzaniu zmian, zarządzanie kolejno dwoma szpitalami i praca jako radca prawny pozwoliło mi zdobyć praktyczną wiedzę- mówi Agnieszka Pachciarz.

- W różnych miejscach moja rola była w gruncie rzeczy taka sama, czyli dbałam o sprawne działanie systemu ochrony zdrowia, a tym samym o zabezpieczenie dobrej opieki dla pacjenta.

Doświadczenie w zarządzaniu zmianą z pewnością przyda się na obecnym stanowisku. Rząd od początku zapowiada bowiem likwidację NFZ. Pierwsze zmiany mają zostać wprowadzone już w lipcu tego roku. - Jeśli takie decyzje zostaną podjęte, moim zadaniem będzie sprawne przeprowadzenie tego przekształcenia w Wielkopolsce- zapewnia Agnieszka Pachciarz.

Jak ma przebiegać zapowiadana likwidacja funduszu, określi ustawa. Na razie nie są znane jej zapisy. W połowie ubiegłego roku minister zdrowia zapowiadał powołanie Urzędu Zdrowia Publicznego, pod koniec roku zapowiadał, że cześć zadań NFZ przejmie ministerstwo i podległe mu jednostki w urzędach wojewódzkich.

- To, co nas czeka w najbliższym czasie to wdrażanie sieci szpitali, oczywiście po przejęciu przez parlament ustawy- zapowiada Agnieszka Pachciarz. - Chciałabym również przyjrzeć się przygotowaniu oddziału do przeprowadzenia przez NFZ konkursów dla podmiotów leczniczych, a potem sprawnie przejść ten niełatwy proces. Rolą takiej instytucji, czy to jest NFZ czy inny podmiot, jest przede wszystkim reprezentowanie pacjentów oraz dobra komunikacja z podmiotami leczniczymi.

Agnieszka Pachciarz to specjalistka od zmian
Waldemar Wylegalski Nowa dyrektor przewiduje zmiany personalne

Nowa dyrektor oddziału chciałaby, aby współpraca funduszu z podmiotami leczniczymi była mniej konfrontacyjna, a bardziej partnerska. Dobre zabezpieczenie dostępności do usług medycznych w nowych konkursach i bieżące monitorowanie pracy świadczeniodawców ma być krokiem w stronę naprawy największej bolączki pacjentów - kolejek do zabiegów i specjalistów.

- Nikt nie może obiecać, że zlikwiduje kolejki, bo to problem systemowy, ale na początek chcę przyjrzeć się tym obszarom w Wielkopolsce, gdzie te kolejki są największe - zapowiada Pachciarz. - Kolejki to wielowątkowy temat, którego nie rozwiąże jedna, czy dwie decyzje.

Być może, nowa wizja przeprowadzania konkursów, kontraktowania, komunikacji z podmiotami leczniczymi czy poprawy obsługi pacjentów wymagać będzie pewnych zmian personalnych. - Prawdopodobnie potrzebne będą pewne przesunięcia lub niewielkie zmiany, aby sprostać aktualnym wyzwaniom, ale nie planuję wewnątrz firmy rewolucyjnych zmian- zastrzega Agnieszka Pachciarz.

KOMENTUJE MARTA ŻBIKOWSKA

Agnieszka Pachciarz to specjalistka od zmian
Grzegorz Dembinski

Likwidacja NFZ nie jest lekiem na całe zło
Wiara w to, że likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia to panaceum na uzdrowienie systemu ochrony zdrowia w Polsce, to naiwność. Wyrzucenie rozładowanego akumulatora nie rozwiąże problemu braku zasilania. To, jak nazwiemy instytucję, która zajmuje się podziałem pieniędzy, jest sprawą drugorzędną. Chodzi chyba o to, żeby kwotą przeznaczoną na leczenie pacjentów zarządzać racjonalnie. I tutaj potrzeba dużych zmian.

Agnieszce Pachciarz zdrowego rozsądku odmówić nie można. Nie wszyscy ją lubią, bo większość boi się zmian. Zmiana to zawsze strata czegoś znanego i okiełznanego na rzecz nowego i niepewnego. Wprowadzanie nowych rozwiązań w ochronie zdrowia, prywatyzacja szpitali czy POZ, a nawet drobne zmiany organizacyjne, zawsze wywoływały fale sprzeciwu. A przecież nie można trzymać się kurczowo utartej ścieżki, jeżeli chce się dotrzeć do nowego celu.

Marta Żbikowska

[email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.