58. ROCZNICA WYDARZEŃ ZIELONOGÓRSKICH. 27 maja do Zielonej Góry przyjeżdża prezydent Andrzej Duda. Gazeta wydała historyczny album [PROGRAM]

Czytaj dalej
red

58. ROCZNICA WYDARZEŃ ZIELONOGÓRSKICH. 27 maja do Zielonej Góry przyjeżdża prezydent Andrzej Duda. Gazeta wydała historyczny album [PROGRAM]

red

Niedziela 27 maja w Zielonej Górze będzie ważnym dniem dla wielu zielonogórzan, którzy pamiętają lub ich rodziny pamiętają Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Z okazji 58. rocznicy przyjedzie prezydent RP Andrzej Duda.

Z okazji rocznicy otwarta w czwartek 24 maja zostanie na zielonogórskim deptaku (przy pomniku Bachusa, skrzyżowanie al. Niepodległości, Żeromskiego i Kupieckiej) wyjątkowa wystawa „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”.

Wystawa „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”.

Zobaczymy tam ponad 300 archiwalnych zdjęć i filmów oraz nagrania relacji świadków historii. Wyposażenie wystawy w system oświetlenia pozwoli na zwiedzanie jej także po zmierzchu. W poszczególnych sekcjach wystawy znalazły się elementy interaktywne, wśród nich: ściana z mozaiką ponad stu zdjęć z ekspedycji Instytutu Zachodniego, mapa Polski, na której będzie można przykleić naklejkę w miejscu, w którym się aktualnie mieszka oraz lokomotywę symbolizującą skąd my bądź nasi przodkowie przybyli na Ziemie Zachodnie i Północne. Wystawa „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek” powstała w ramach współpracy realizowanej przez instytucje wchodzące w skład Sieci Ziem Zachodnich i Północnych. Autorami koncepcji merytorycznej wystawy są dr Katarzyna Bock-Matuszyk oraz dr Wojciech Kucharski z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, a w skład zespołu autorskiego wchodzą m.in. specjaliści ze wszystkich instytucji Sieci Ziem Zachodnich i Północnych oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Wystawę w Zielonej Górze będzie można zwiedzać do 20 czerwca na skrzyżowaniu Alei Niepodległości z ulicą Kupiecką, obok Pomnika Bachusa. Wstęp wolny. Wystawie towarzyszyć będzie także ekspozycja historyczna Wydarzenia Zielonogórskiego – 1960 przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

Bieg sztafetowy
Pierwszym punktem w niedzielnym programie obchodów rocznicy jest bieg. Zacznie się o godz. 10.00. Trasa biegu:

Pętla liczy 980 metrów. Każdy uczestnik robi dwie pętle, aby przebiec symboliczny dystans 1960 metrów. Nieletni mogą przebiec jedną pętlę, a rodzic biegnie jedną pętlę więcej.

Uroczystości państwowe upamiętniające 58. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich

Tegoroczne obchody objął patronatem narodowym prezydent RP Andrzej Duda.
Oto plan godzinowy wizyty prezydenta RP:

Zobaczycie film „Bitwa o Dom Katolicki”
58. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich 1960 jest włączona w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Przypomnijmy, że inicjatorem nadania obchodom rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich wyjątkowej rangi jest „Gazeta Lubuska”. Przed rokiem byliśmy producentem fabularyzowanego dokumentu „Bitwa o Dom Katolicki”, który emitowany był w telewizji, miał premierę w zielonogórskim „Cinema City” i prezentowany był z powodzeniem na kilku festiwalach.
Będzieci mogli Państwo zobaczyć film także w tym roku. W sobotę na portalu www.gazetalubuska.pl, a 30 maja (w rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich 1960) w programie 1 TVP, o godz. 22.36
ZOBACZ ZWIASTUN FILMU GAZETY LUBUSKIEJ O WYDARZENIACH ZIELONOGÓRSKICH:

Album historyczny już do kupienia
W tym roku „Gazeta Lubuska” przygotowała wyjątkowy album, w którym znajdą się zdjęcia, które wcześniej nie były publikowane - "1960 Wydarzenia Zielonogórskie". Setki zdjęć, setki twarzy, setki ludzi... To największy atut naszego albumu poświęconego Wydarzeniom Zielonogórskim. Do wydawnictwa dołączony jest film, fabularyzowany dokument, którego producentem jest „Gazeta Lubuska”. Wertując album „1960. Wydarzenia Zielonogórskie” przed naszymi oczami przemykają twarze. Zielonogórzan, którzy znaleźli się – zdaniem władzy – w niewłaściwym miejscu i czasie. Często tylko za to zapłacili złamanym życiorysem. Dla jednych było to więzienie, dla innych wyrzucenie z pracy, ze szkoły, wilczy bilet i łatka chuligana, który śmiał podnieść rękę na ludową władzę…
Dzięki poznańskiemu oddziałowi IPN w naszym wydawnictwie znalazły się zdjęcia, które nigdy wcześniej nie były publikowane. Przede wszystkim podobizny większości osób represjonowanych, które znalazły się w milicyjnych i esbeckich kartotekach. Ich liczba robi wrażenie... W sprzedaży jest od 25 maja.
Album, od 25 maja dostępny będzie w następujących miejscach:

Dodatkowo, każdy z naszych albumów można kupić za zaliczeniem pocztowym:
koszt przesyłki pocztowej to 11 zł. Należność należy doliczyć do ceny książki i dokonać wpłaty na konto: 48 1050 0099 6557 0003 0034 9583. W tytule wpłaty należy podać: imię, nazwisko, adres oraz tytuł albumu.

POLECAMY: SERWIS HISTORYCZNY WYDARZENIA ZIELONOGÓRSKIE. ZDJĘCIA, FILMY, HISTORIE LUDZI

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.