36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego: "Władze chciały przywrócić status quo"

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Mikołaj Woźniak

36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego: "Władze chciały przywrócić status quo"

Mikołaj Woźniak

13 grudnia przypada rocznica ogłoszenia stanu wojennego, który - według generała Wojciecha Jaruzelskiego - uchronił nas przed interwencją ZSRR. - Niezależna Solidarność nie mieściła się w logice ówczesnego systemu - mówi nasz rozmówca dr Przemysław Zwiernik z poznańskiego oddziału IPN.

36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego: "Władze chciały przywrócić status quo"
Sławomir Seidler Dr Przemysław Zwiernik z poznańskiego oddziału IPN.

Polacy pamiętają o stanie wojennym? Jak dają temu wyraz?
Tak. Mogę na przykład powiedzieć o tym, co robi IPN. 13 grudnia przygotowana jest akcja pod hasłem „Zapal światło wolności", której celem jest upamiętnienie ofiar stanu wojennego. Nawiązuje ona do gestów solidarności z represjonowanymi, kiedy po wprowadzeniu stanu wojennego ludzie zapalali w oknach świeczki. Są to także publikacje wydawane przez IPN, jak np. „Encyklopedia Solidarności” czy prowadzone badania na temat działalności opozycji.

Przez lata gen. Wojciech Jaruzelski utrzymywał, że wprowadzenie stanu wojennego uchroniło nas przez radziecką interwencją. Z perspektywy tego, co już wiemy, takie tłumaczenie ma sens?
IPN publikował sporo dokumentów dotyczących tego problemu i z nich to nie wynika. Badania wskazują raczej, że działania przygotowujące w latach 1980-1981 stan wojenny były prowadzone w porozumieniu z władzami ZSRR.

Jak wyglądały przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego i co było jego celem? Jak stan wojenny wpływał na codzienne życie Polaków? W jaki sposób przeciwko komunistycznej władzy protestowali Wielkopolanie? Tego wszystkiego dowiesz się z dalszej części rozmowy.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Mikołaj Woźniak

Piszę przede wszystkim o polityce - na bieżąco monitoruję pracę posłów i senatorów z Wielkopolski, a także to jakie projekty ustaw trafiają do Sejmu. Zajmuję się również drogami - przede wszystkim planami budowy nowych dróg ekspresowych i krajowych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy Wielkopolski. Zdarza mi się pisać także teksty interwencyjne, opisywać ludzkie historie, czy problemy przyszłych mieszkańców z opóźnionymi inwestycjami deweloperskimi. Staram się być na bieżąco z tym co się dzieje i poszukiwać tematów z naprawdę różnych dziedzin. Z "Głosem" jestem związany od czerwca 2015 r., czyli tak naprawdę od momentu... skończenia liceum.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.