Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

170 lat temu do Poznania wjechał pierwszy pociąg

Czytaj dalej
Fot. http://www.bahnbilder.de
Grzegorz Okoński

170 lat temu do Poznania wjechał pierwszy pociąg

Grzegorz Okoński

Lech Poznań ma swoją lokomotywę, powstańcy wielkopolscy – swoje pociągi pancerne, a jeszcze kilka lat temu do Poznania wjeżdżał jeden z najsławniejszych polskich parowozów, nazwany „Piękną Heleną”.

Poznań należy do pierwszych polskich miast, w których pojawiła się kolej. Gdy w 1839 roku otwarto w Prusach pierwszą linię kolejową, to o jej znaczeniu zaczęto mówić także w Poznaniu. A przecież tylko osiem lat minęło od wprowadzenia do produkcji pierwszego parowozu A.Borsiga, a trzynaście lat od uruchomienia w grudniu 1835 roku na linii Norymberga - Fürth pierwszego parowozu w krajach niemieckich, „Adlera” Roberta Stephensona (autora pierwszego w historii „nowoczesnego” parowozu z 1829 roku, słynnego „Rocket”).

Wielkopolanie wysłali w 1841 roku do Berlina petycję w sprawie objęcia prowincji poznańskiej systemem kolei żelaznych. Władze niemieckie jednak odmówiły, przyznając za to koncesję kupcom ze Szczecina, którzy mieli zadbać o linię, którą dostarczanoby produkty rolne z Wielkopolski. W roku 1848 zatem utworzono pierwsze połączenie kolejowe Poznania ze Szczecinem; w ten sposób miasto uzyskało też połączenie z Berlinem - przez Stargard.

Piękna Helena
Bliźniak Pięknej Heleny z opływową osłoną

Na początku marca 1846 roku spółka Towarzystwo Kolei Żelaznej Stargardzko – Poznańskiej (SPE – Stargard – Posener Eisenbahn – Gesellschaft) otrzymało koncesję na położenie linii kolejowej między Stargardem a Poznaniem, nad która prace rozpoczęto 20 marca 1846 od strony Stargardu. W sierpniu 1847 roku tory doprowadzono do Dobiegniewa, w czerwcu 1848 do Krzyża, a w lipcu 1848 roku do Wronek i Szamotuł. W sierpniu 1848 roku linia kolejowa z Krzyża została doprowadzona do Poznania (Woli i Jeżyc). Od razu – bo już 10 sierpnia 1848 roku do Poznania wjechał pierwszy pociąg!

Co ciekawe, choć budowane dworce wszędzie uznawano za wizytówki miast, w Poznaniu sprawę dworca celowo zaniedbano. Poznań był bowiem twierdzą, dlatego nie mógł, według pruskich założeń, mocno otwierać się na zewnątrz i miał ściśle wytyczone granice, związane z pasem umocnień. Mimo to ówczesna lokalizacja dworca była i tak optymalna pod względem warunków: około kilometra na zachód od dawnej Bramy Berlińskiej (dzisiejsze skrzyżowanie ul. Św. Marcin i Kościuszki), a więc tuż poza pruskimi murami miejskimi. Dokładnie – na terenie dzisiejszego Starego Zoo i byłej zajezdni tramwajowej, między dzisiejszymi ulicami Sienkiewicza i Zwierzyniecką.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Grzegorz Okoński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.