100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego: Wspólne posiedzenie senatów uczelni i początek drogi do ich konfederacji

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Mikołaj Woźniak

100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego: Wspólne posiedzenie senatów uczelni i początek drogi do ich konfederacji

Mikołaj Woźniak

Wspólne posiedzenie senatów czterech poznańskich uczelni wywodzących się z Uniwersytetu Poznańskiego, było kulminacyjnym momentem obchodów stulecia jego istnienia. Rektorzy wyrazili chęć ponownego zawiązania konfederacji uczelni. Wśród zaproszonych gościł był m. in. Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej. - Polska będzie wolnościową demokracją, póki nikt nie będzie nikogo prześladował, więził, przez przekonania, ekspresję myśli - mówił.

Drobiazgowe kontrole wchodzących gości, kolejki tworzące się przed wejściem do auli UAM przy ul. Wieniawskiego i gorączkowe ostatnie przygotowania. Tak wyglądały minuty przed najważniejszym elementem wtorkowych uroczystości obchodów stulecia istnienia Uniwersytetu Poznańskiego. W auli UAM wspólnie obradowały senaty czterech poznańskich uczelni: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Przyrodniczego i Akademii Wychowania Fizycznego.

Wśród zaproszonych gości był m. in. Donald Tusk, były premier i obecny przewodniczący Rady Europejskiej. To jego wystąpienie wzbudzało najwięcej emocji i wywołało ogromne zainteresowanie mediów.

- Wasz uniwersytet przetrwał i przetrwa wszystkie wahnięcia historii, tak długo jak będzie realizował misję różnorodności i jej respektowania. W wasze stulecie, warto powiedzieć wyraźnie – wolność nie może nikogo zwalniać z odpowiedzialności, także za słowa. Ale poczucie odpowiedzialności nie może zwalczać niczyjej wolności

– przemawiał Tusk.

Czytaj więcej: Donald Tusk w Poznaniu: Polska będzie demokracją, póki nikt nie będzie nikogo prześladował i więził przez przekonania [ZDJĘCIA]

Przed byłym premierem przemawiali zgromadzeni w sali rektorzy czterech poznańskich uczelni.

- Powstanie Uniwersytetu Poznańskiego gruntownie odmieniło życie Poznania. Nadało mu nowy wymiar. Jubileusz uniwersytetu, to wielki dzień dla miasta – stwierdził prof. Jan Pikul, rektor UPP.

Z kolei prof. Andrzej Lesicki, rektor UAM dodał: - Misja uniwersytetu wyraża się poprzez rzetelne przekazywanie wiedzy o człowieku i świecie. Należy też zachowywać autonomię uczelni od polityki.

Prof. Lesicki podkreślił, że nowa ustawa o szkolnictwie wyższym pozwala marzyć o ponownej federacji uczelni.

- Poznańskie uczelnie zachowując swoją odrębność, mogłyby przyjąć status Uniwersytetu Poznańskiego. To byłby bardzo symboliczny uniwersytet – podkreślił rektor UAM.

Pozostali rektorzy zgodzili się z ideą odnowienia Uniwersytetu Poznańskiego. Stwierdzili, że mogłoby to wpłynąć na pozycję naukową Poznania, a dla uczelni byłaby to szansa na skuteczne ubieganie się o granty i rozwój.

- Marzymy by idea Uniwersytetu Poznańskiego odżyła. Ta instytucja ma w sobie dostojeństwo

– nie pozostawił wątpliwości prof. Dariusz Wieliński, rektor AWF.

Stąd też podjęcie przez rektorów uroczystej uchwały jubileuszowej. Ma to być początek drogi do konfederacji uniwersytetów.

- Wyrażamy niezłomną wolę kontynuowania wielkiego dzieła naszych poprzedników w realiach XXI wieku. Deklarujemy podjęcie zgodnych wysiłków zmierzających do ścisłej integracji poznańskiego środowiska naukowego drogą harmonijnej i twórczej współpracy naszych uczelni – głosi uchwała.

Uchwała i inne przedmioty związane z uczelniami zebrane zostały zebrane w kapsule czasu, które rektorzy umieścili w specjalnym miejscu przed Collegium Minus.

Zobacz: 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego: Przed aulą UAM wmurowano kapsułę czasu. Kolejne pokolenia otworzą ją za 100 lat! [ZDJĘCIA]

Na posiedzeniu nie zabrakło też wręczenia odznaczeń państwowych i przeczytania listów od prezydenta i premiera.

- Pozostając pod wrażeniem programu obchodów jubileuszu, mam nadzieję, że ten sam rozmach będzie towarzyszył przy kolejnych działaniach organizacyjnych i naukowych poznańskich uniwersytetów

– podkreślił w liście prezydent Andrzej Duda.

Mikołaj Woźniak

Piszę przede wszystkim o polityce - na bieżąco monitoruję pracę posłów i senatorów z Wielkopolski, a także to jakie projekty ustaw trafiają do Sejmu. Zajmuję się również drogami - przede wszystkim planami budowy nowych dróg ekspresowych i krajowych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy Wielkopolski. Zdarza mi się pisać także teksty interwencyjne, opisywać ludzkie historie, czy problemy przyszłych mieszkańców z opóźnionymi inwestycjami deweloperskimi. Staram się być na bieżąco z tym co się dzieje i poszukiwać tematów z naprawdę różnych dziedzin. Z "Głosem" jestem związany od czerwca 2015 r., czyli tak naprawdę od momentu... skończenia liceum.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.