100 twarzy Wielkopolanek - poznaj kobiety, dzięki którym życie jest lepsze

Czytaj dalej
Fot. Paweł Miecznik
Kamila Placko-Wozińska

100 twarzy Wielkopolanek - poznaj kobiety, dzięki którym życie jest lepsze

Kamila Placko-Wozińska

Dzień Kobiet to okazja do pokazania Wielkopolanek, które na co dzień działają wśród nas i sprawiają, że życie (często nie tylko w regionie) staje się lepsze. Wybraliśmy 100 pań, ale mamy świadomość, że na wyróżnienie zasługuje znacznie więcej.

W ciągu ostatnich miesięcy wiele pisaliśmy o kobietach z okazji 100. rocznic odzyskania niepodległości, wybuchu Powstania Wielkopolskiego i nabycia praw wyborczych przez kobiety. Przywoływaliśmy bohaterki z dziesięciu minionych dekad i gołym okiem widzieliśmy, że z każdą przybywało ich we wszystkich dziedzinach życia. Wystarczy napisać, że w 1919 roku w ławach poselskich zasiadło osiem pierwszych kobiet, a dziś mamy 130 posłanek. W 1937 roku było w Polsce raptem siedem kobiet sędziów (i jedna prokurator), obecnie znacznie przeważają w tym zawodzie. Podobnie w nauce, czy w biznesie, bo przecież długo „kasę” trzymali w ręku mężczyźni.

Z okazji Dnia Kobiet postanowiliśmy więc pokazać Wielkopolanki, które w życiu regionu i kraju odgrywają coraz większą rolę - kobiety nauki, biznesu, polityki, kultury, sportu. A także działaczki samorządowe i charytatywne, które na co dzień niosą pomoc innym. Są ich w Wielkopolsce tysiące, na to, by je opisać nie starczyłoby z pewnością wielu gazet.

Dzisiaj przedstawiamy 100 spośród nich. Staraliśmy się je wybierać tak, aby pochodziły z różnych stron regionu, zajmowały się różnymi dziedzinami, żeby były reprezentantkami wszystkich pań mieszkających i działających w Wielkopolsce.

A żyje ich tutaj prawie 1,8 miliona. To o blisko 100 tysięcy więcej niż mężczyzn. Prawie połowa Wielkopolanek jest aktywna zawodowo. Pozostałe uczą się, wychowują dzieci, bądź odpoczywają na emeryturze. Wiele z nich jednak, nawet gdy zajmują się rodzinami, szkołą, studiami, czy osiągnęły wiek emerytalny, działa społecznie - na rzecz swoich małych ojczyzn, kraju, ludzi, którzy potrzebują pomocy i zwierząt.

Nieprzypadkowo słowo „wolontariat” robi w ostatnich latach taką karierę. Stajemy się coraz wrażliwsi, coraz bardziej nas obchodzi, co dzieje się w naszej okolicy i jak wiedzie się innym. Tej wrażliwości w znacznej mierze świat uczy się właśnie od kobiet.

Kobietom trudniej, co do tego nie ma wątpliwości, bo w nadal w większości obowiązującym tradycyjnym modelu rodziny mają więcej obowiązków. Ale potrafią je godzić z pracą zawodową, naukową, artystyczną, kierowaniem firmą.

Nasza prezentacja nie jest rankingiem, bo być nie może, trudno bowiem porównywać dokonania pań. Wielkopolanki przedstawiamy w kolejności alfabetycznej. Zaczynamy od A - Doroty Abbe, aktorki tworzącej teatr z bezdomnymi, kończymy na Z - Agnieszce Ziółkowskiej, aktywistce miejskiej i działaczce na rzecz praw kobiet. Pomiędzy nimi jest wiele wyjątkowych postaci z ich dziełami, ciężką pracą i bardzo dobrymi uczynkami.

Zobacz sylwetki 100 Wielkopolanek:

Czego można życzyć kobietom w dniu ich święta? Żeby coraz więcej z nich odgrywało coraz ważniejsze role, osiągało najambitniejsze cele, zajmowało coraz wyższe, najwyższe stanowiska. To bardzo realne życzenia, wystarczy spojrzeć na wielkopolskie statystyki. Blisko 60 procent studentów to kobiety...

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Głosu Wielkopolskiego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Głosu Wielkopolskiego
  • codzienne e-wydanie Głosu Wielkopolskiego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Kamila Placko-Wozińska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.