100 twarzy Wielkopolanek [nazwiska od R do Z]

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
RED

100 twarzy Wielkopolanek [nazwiska od R do Z]

RED

Kobiety nauki, biznesu, polityki, kultury, sportu. A także działaczki samorządowe i charytatywne, które na co dzień niosą pomoc innym. Są ich w Wielkopolsce tysiące, na to by, je opisać nie starczyłoby z pewnością wielu gazet. Dzisiaj z okazji Dnia Kobiet prezentujemy sylwetki 100 z nich w porządku alfabetycznym. Poniżej zamieszczamy sylwetki kobiet o nazwiskach zaczynających się na litery od R do Z.

Marta Walczykiewicz
Grzegorz Dembiński Dorota Raczkiewicz

Dorota Raczkiewicz, szefowa Drużyny Szpiku
Pięknie pomaga chorym dzieciom i ich rodzinom. Gdy 10 lat temu zaangażowała się w pomoc Fundacji „Dar Szpiku”, ta zajmowała się przede wszystkim propagowaniem dawstwa szpiku. To między innymi dzięki działaniom fundacji liczba osób w rejestrze dawców szpiku przekroczyła 1,5 miliona. Założona przez Dorotę Raczkiewicz Drużyna Szpiku to zespół wolontariuszy, którzy pomagają chorym dzieciom i ich rodzinom przejść przez trudny czas choroby nowotworowej. Są w nim także aktorzy, muzycy i sportowcy.

Teresa Rękosiewicz, działaczka społeczna i prezeska stowarzyszenia „Wygraj Siebie”
Stowarzyszenie wspiera seniorów oraz osoby po chorobach nowotworowych. Na niwie społecznej działa od bardzo wielu lat, a w 2012 roku zdecydowała się założyć własne stowarzyszenie. Razem z nim zorganizowała m.in. akcję oddawania włosów na peruki dla osób po chemioterapii, grupę wsparcia czy pokaz mody, w którym w rolę modelek wcieliły się kobiety mające za sobą walkę z rakiem. Jest też członkiem Leszczyńskiej Rady Seniorów.

Lucyna Roszak, koordynatorka i liderka Lokalnego Centrum Wolontariatu w Pleszewie
Od lat skupia wokół siebie młodzież z całego powiatu i zaszczepia w nich wolontariackiego bakcyla. W ubiegłym roku zainicjowała powstanie siostrzanej formacji - Senioralnego Centrum Wolontariatu, któremu przyświeca hasło "Jesteś potrzebny”. I rzeczywiście, kilkudziesięciu pleszewskich emerytów, dzięki pracy wolon-tariackiej, ma po co wyjść z domu. Teraz starsi i młodsi łączą siły i w tych samych pomarańczowych koszulkach np. przygotowują posiłki dla zawodników w czasie Biegu Przemysława. Lucyna Roszak to także prezes Fundacji Animacja, które prowadzi w Pleszewie Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich.

Joanna Rubin, blogerka, dziennikarka, interesująca się przedsiębiorczością
Przymiotnik "kreatywna" to z pewnością za mało, by ją określić. Wcześniej wiele lat zawodowo związana z instytucjami finansowymi. Autorka książki „Twarze polskiego biznesu. Rozmowy Na Kawie” z wywiadami z czołowymi twórcami polskiego biznesu. Dziś współorganizatorka popularnonaukowej konferencji TEDxPoznań a także współzałożycielka Fundacji x.change. Organizuje spotkania z inspirującymi ludź-mi ze świata biznesu i nauki. Sama stara się wdrożyć ciekawe projekty zarówno na gruncie lokalnym, jak i ogólnopolskim.

Elżbieta Smorawińska, działaczka charytatywna
Od lat organizuje koncerty charytatywne, była dyrektorem Unicefu na Wielkopolskę, działa w stowarzyszeniu Nasze Serce, jest członkiem honorowym Komitetu Budowy Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej w Poznaniu, jest ambasadorem Piła Festival&Academy, wspiera Hospicjum Domowe przy ulicy Bednarskiej w Poznaniu. Na przełomie czerwca i lipca chciałaby zorganizować koncert charytatywny orkiestry Uncover Soloists, którą wspiera.

Dr Agata Szczeszak, pracownik Wydziału Chemii UAM
Prowadzi badania nad papierem oraz tuszem, które mają emitować widzialne światło o pożądanej barwie. Za swoją prace została nominowana do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2019 w kategorii „Naukowiec przyszłości”.

Dr Jolanta Uchman, neonatolog, pediatra
Uwielbiana przez małych pacjentów i ich rodziców. Skupia się szczególnie na pomocy tym dzieciom, których start wżycie był wyjątkowo trudny. Założyła Laboratorium Marzeń - stowarzyszenie, które oferuje kompleksowe wsparcie rodzinom z dziećmi ze szczególnymi potrzebami. Oprócz pomocy medycznej, angażuje się w organizowanie wsparcia psychologicznego i socjalnego. Najmłodszym dziełem pani doktor jest Akademia Piłkarska dla Dzieci Niepełnosprawnych.

Katarzyna Ueberhan, aktywistka działająca na rzecz praw kobiet, równego traktowania i równości małżeńskiej
Wielkopolska koordynatorka Partii Wiosna, działaczka Kongresu Kobiet. Organizuje w Poznaniu lokalną edycję One Billion Rising (Nazywam się Miliard) ogólnoświatowej kampanii społecznej przeciw przemocy wobec kobiet. Jest również koordynatorką poznańskich Czarnych Protestów. Zaangażowała się w zbiórkę podpisów ​pod projektem ustawy liberalizującym ustawę aborcyjną „Ratujmy kobiety”.

Beata Urbańska, radna osiedlowa i była radna miejska
Przez dwie kadencje była radną miejską z ramienia lewicy. Dzięki jej determinacji Radę Miasta przegłosowała bezpłatne przejazdy dla wychowanków rodzinnych domów dziecka, placówek opiekuńczo-wychowawczych i dzieci z rodzin zastępczych, a następnie dla 6-latków. Beata Urbańska na tym nie poprzestała. Jej upór doprowadził do wprowadzenia od września 2018 roku bezpłatnych przejazdów dla uczniów podstawówek, gimnazjów i innych szkół realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego. Aktywnie brała udział w tworzeniu programu „Poznań PRO Rodzina”, zabiegała o zwiększenie dofinansowania miejsc w żłobkach prywatnych.

Marta Walczykiewicz
Waldemar Wylegalski Marta Walczykiewicz

Marta Walczykiewicz, kajakarka KTW Kalisz, wicemistrzyni olimpijska i mistrzyni Europy
Ośmiokrotna laureatka Plebiscytu „Głosu Wielkopolskie-go” na Najlepszych Sportowców i Trenera Wielkopolski, jego trzykrotna zwyciężczyni. Podopieczna Tomasza Kryka jest wizytówką reprezentacji kajakarek w ostatnich latach. Poza srebrem na igrzyskach wRio de Janeiro w 2016 r. dwukrotnie zdobyła tytuł mistrzyni Europy (2013 i 2018). Wywalczyła też złoto na Igrzyskach Europejskich w Baku (2015) i na mistrzostwach świata w Moskwie (2014). Od wielu lat angażuje się w akcje charytatywne i ma świetny kontakt z kibicami.

Lucyna Walewska-Jastrząbek, od 20 lat prowadzi chór „No Name” przy Szkole Podstawowej nr 1 w Wągrowcu
Obecnie „No Name” składa się z dwóch zespołów. Pierwszy z nich to maluchy, uczniowie „jedynki”, a drugi to gimnazjaliści. Wciąż także na próby przychodzą absolwenci, dzisiejsi licealiści. Tuż przed Bożym Narodzeniem w 2018 roku chór „No Name” nagrał swoją pierwszą płytę. Chór uświetnia m.in. coroczny Jarmark Bożonarodzeniowy czy śpiewał podczas uroczystej sesji rady powiatu.

Elżbieta Wawrzynkiewicz, z wykształcenia prawniczka, z zawodu księgowa, a w praktyce pierwsza prezes polskiej branży zbrojeniowej
Rozpoczęła karierę w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych 30 lat temu jako księgowa. Jak sama przyznaje, to był przypadek. Poszła jednak na warsztat, zakochała się w czołgach i tak już została. Od lat z powodzeniem realizuje kluczowe punkty programów modernizacyjnych, zapewniając WZM liczne kontrakty.

Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” i Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych
Urodziła się w Poznaniu. W wieku 18 lat zdobyła Mistrzostwo Polski w wioślarstwie w dwójce podwójnej. Przez wiele lat pracowała jako specjalista ds. przygotowania produkcji. Od momentu gdy zachorowała na raka piersi wspiera kobiety dotknięte tą chorobą. Angażuje się w kampanie profilaktyczne wczesnego wykrywania raka, zabiega o dostęp do nowoczesnej diagnostyki i najskuteczniejszych metod leczenia.

Prof. Joanna Wesoły, kierownik Pracowni Technologii Wysokoprzepustowych w Instytucie Biologii Molekularnej i Biotechnologii (Wydział Biologii UAM).
Prowadzi badania nad rakiem jasnokomórkowym nerki oraz tropi DNA w kościach sprzed tysięcy lat. Studenci muszą być przygotowani na to, że wykłady pani profesor prowadzone są w języku angielskim.

Katarzyna Wincenciak-Duda, prowadzi Szkołę Tańca Show Dance
Z zajęć korzysta mnóstwo dzieci i młodzieży w wielu zakątkach powiatu krotoszyńskiego i powiatów sąsiednich. Pod jej opieką rosną prawdziwe taneczne perełki. Dzieci bardzo często zgarniają najwyższe lokaty na wielu imprezach tanecznych. Brały udział m.in. w występach na American Cars Manii w Miliczu. - Tworzymy showdensową, taneczną rodzinę. Moim największym osiągnięciem jest stworzenie właśnie tej tanecznej rodziny. U nas jest miejsce dla każdego bez wyjątku - mówi.

Katarzyna Włodkowska, nauczycielka, która zamieniła naukę w fascynującą przygodę z literaturą i człowiekiem
To, że polonistka z „Nafty” jest jednym z najlepszych nauczycieli w kraju, potwierdziła jej obecność w finale konkursu “Nauczyciel roku”. Razem z uczniami chce wybudować sierociniec dla dzieci w Ugandzie. Prowadzi na ten cel zbiórkę charytatywną. Za pomocą internetu kontaktuje się z mieszkańcami różnych zakątków świata, aby pokazać swoim wychowankom inne kultury.

Prof. Anna Wolf-Powęska, była dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu i przewodnicząca rady naukowej Centrum Badań Historycznych w Berlinie
Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół zagadnień pamięci zbiorowej, śladów przeszłości w teraźniejszości oraz świadomości historycznej Polaków i Niemców. Za wyjątkowe zasługi dla rozwoju stosunków polsko-niemieckich została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymała także Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Nagrodę KLIO I stopnia - zwaną Noblem dla historyków - za wybitny wkład w badania historyczne i książkę „Pamięć - brzemię i uwolnienie. Niemcy wobec nazistowskiej przeszłości (1945-2010)”.

Anna Wróblewska, właścicielka kawiarni „Na garnuszku”, połączoną z pracownią garncarską
Organizuje w swojej pracowni warsztaty garncarstwa dla mieszkańców, głównie dzieci, oferuje domowe wypieki, stworzyła również sklepik z rękodziełem. Pani Anna wcześniej zawodowo była związana z finansami, po ciężkiej chorobie postanowiła spełnić swoje marzenie i otworzyć kawiarnię.

Marta Walczykiewicz
Paweł Miecznik Ewa Wycichowska

Prof. Ewa Wycichowska, tancerka, choreograf, pedagog, nauczyciel akademicki, profesor sztuk muzycznych
Kierownik Zakładu Tańca UMFC w Warszawie, profesor zwyczajny AWF w Poznaniu. Wieloletnia primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi. Autorka ponad 70 spektakli zrealizowanych w Polsce, Europie i USA. W latach 1988-2016 dyrektor naczelny i artystyczny Polskiego Teatru Tańca. Inicjatorka festiwalu Dancing Poznań. Jurorka polskich i międzynarodowych konkursów tańca. Prezeska Polskiego Stowarzyszenia Choreoterapii.

Patrycja Wyciszkiewicz, lekkoatletka AZS Poznań, ubiegłoroczna mistrzyni Europy i halowa wicemistrzyni świata w biegu na 4x400 m
Członkini słynnej już sztafety biało-czerwonych, zwanej „Aniołkami Matusińskiego”. 25-latka pochodzi ze Śremu, ale już jako 16-latka przeprowadziła się do stolicy Wielkopolski. Początkowo reprezentowała barwy Olimpii Poznań. W 2013 r. została mistrzynią Europy juniorek w biegu na jedno okrążenie. Od sześciu miesięcy jest także doktorantką na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jeśli nie jest na obozie lub nie startuje w zawodach, to prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Ekonomicznym z „Podstaw marketingu”.

Prof. Halina Zgółkowa, językoznawczyni, utworzyła w Instytucie Filologii Polskiej UAM Zakład Retoryki, Pragmalingwistyki i Dziennikarstwa, którym kierowała do 2017 r.
Przewodnicząca jury Programu Społecznego „Mistrz Mowy Polskiej”. Opublikowała m.in. (we współautorstwie z T. Zgółką) poradnik „Językowy savoir-vivre” oraz podręcznik „Mówię, więc jestem”. Pod jej redakcją ukazał się także 50-tomowy „Praktyczny Słownik Współczesnej Polszczyzny”. Za upowszechnianie kultury języka wyróżniono ją Nagrodą i Medalem im. W. Doroszewskiego Pro Patria et Lingua.

Agnieszka Ziółkowska, miejska aktywistka
Od blisko 10 lat pracuje w dziedzinie animacji kultury, współpracując z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi jako kuratorka, koordynatorka i producentka wydarzeń kulturalnych i artystyczno-społecznych. Jako aktywistka miejska i działaczka społeczna związana początkowo ze Stowarzyszeniem My-Poznaniacy, gdzie zajmowała się polityką mieszkaniową, społeczną i kulturą w mieście. Współtworzy Inicjatywę Zielony Grunwald. Od lat współpracuje ze Stowarzyszeniem na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”, z którym przygotowała dla Poznania Miejski Program In Vitro.

RED

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.