100 twarzy Wielkopolanek [nazwiska od A do F]

Czytaj dalej
Fot. Paweł F. Matysiak
RED

100 twarzy Wielkopolanek [nazwiska od A do F]

RED

Kobiety nauki, biznesu, polityki, kultury, sportu. A także działaczki samorządowe i charytatywne, które na co dzień niosą pomoc innym. Są ich w Wielkopolsce tysiące, na to by, je opisać nie starczyłoby z pewnością wielu gazet. Dzisiaj z okazji Dnia Kobiet prezentujemy sylwetki 100 z nich w porządku alfabetycznym. Poniżej zamieszczamy sylwetki kobiet o nazwiskach zaczynających się na litery od A do F.

Dorota Abbe, aktorka Teatru Nowego w Poznaniu
Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jest opiekunką grupy teatralnej „Wikingowie”, złożonej z mieszkańców Ośrodka dla Bezdomnych nr 1 w Poznaniu. Wspólnie ze swoimi podopiecznymi zrealizowała w poznańskim Teatrze Nowym dwa spektakle: „Powrót Wikingów” i „Nibylandia”. Przedstawienia „Wikingów” ukazują dramat osób bezdomnych i obalają stereotypy w ich postrzeganiu.

Maria Antkowiak, poznańska wokalistka, absolwentka tutejszej Akademii Muzycznej
Za rolę Papageny w „Czarodziejskim flecie” W. A. Mozarta w Teatrze Wielkim w Poznaniu otrzymała nominację do Nagrody Jana Kiepury za najlepszy debiut. W gmachu pod Pegazem możemy słuchać jej w „Napoju miłosnym” Gaetano Donizettiego. Bliska jest jej także muzyka rozrywkowa. Śpiewa standardy i kompozycje własne, do których pisze teksty. Wykłada w Studiu Wokalnym Przestrzeń Głosu, jest współzałożycielką Studium Muzyki Liturgicznej i Szkoły Przestrzeń Muzyki Rozrywkowej i Jazzu.

Anna Barańska prowadzi zakład fryzjerski w Rawiczu
Od lat współpracuje z fundacją Rak’n’Roll - każda klientka, która przekaże swoje włosy na rzecz kobiet po chemioterapii, otrzyma modną fryzurę za darmo. Co roku organizuje powiatowy konkurs fryzjerski, podczas którego w jury zasiadają znani i cenieni mistrzowie fryzjerskiego fachu.

Ewa Bąk, od 19 lat dyrektor Wydziału Sportu w Urzędzie Miasta Poznania
Inicjatorka Młodzieżowych Centrów Sportu, stypendiów sportowych dla zawodników poznańskich klubów, dotacji dla gier zespołowych, czyli regularnego wsparcia poznańskich drużyn z dwóch najwyższych klas rozgrywkowych oraz programu trenera osiedlowego i senioralnego. To za jej sprawą odbywają się co roku w Poznaniu imprezy rangi światowej, takie choćby jak Puchar Świata w wioślarstwie, kajakarstwie, PKO Poznań Maraton, czy mecze reprezentacji piłkarzy ręcznych.

Aniceta Bednarz, założycielka i prezes Zarządu Fundacji Muzycznej APOLLO
Z wykształcenia jest matematykiem, ale od lat jest jednym z najbardziej cenionych animatorów życia artystycznego w Poznaniu. 15 lat temu założyła Fundację Muzyczną APOLLO, której jest prezesem. Przy tej fundacji, także od 15 lat, działa orkiestra Sinfonietta Polonia. Aniceta Bednarz organizuje jej koncerty. Sporą renomę zdobyły znane w całej Wielkopolsce Wiedeńskie Koncerty Noworoczne.

Prof. Maria Beisert, prawnik, psycholog i seksulolog.
Wykładowca UAM. Członkini zarządu Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego i członkini Europejskiego Towarzystwa Psychologii Zdrowia. Jest autorką takich książek, jak: „Seks twojego dziecka”, „Rozwód. Proces radzenia sobie z kryzysem”, „Kazirodztwo. Rodzice w roli sprawców” czy „Pedofilia. Geneza i mechanizm zaburzenia”. Pomaga ludziom w rozwiązywaniu problemów osobistych.

Agnieszka Duczmal
Prof. Maria Beisert

Siostra Cecylia Barbara Belchnerowska
Jest szefową Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży „Św. Rocha” w Poznaniu. Prowadzi też Stowarzyszenie Na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Równy Start”. DPS ma pod swą opieką 60 osób, które są dotknięte różnym stopniem niepełnosprawności. Siostra Belchnerowska stara się im zapewnić rehabilitację i terapię na najwyższym poziomie. To dzięki jej zaangażowaniu podopieczni biorą udział w zajęciach fizykoterapeutycznych, terapii zajęciowej, muzykoterapii, czy hipoterapii. W ubiegłym roku wygrała plebiscyt Urzędu Miasta Poznania. O zdobyciu tytułu „Poznanianka Roku” zdecydowały głosy mieszkańców.

Anna Biedna, radna powiatu obornickiego
Odnosi też duże sukcesy sportowe. Zajęła II miejsce w Mistrzostwach Polski juniorów i weteranów w kulturystyce i fitness w kategorii Fitness Bikini w Gorzowie oraz III miejsce na Mistrzostwach Świata weteranów w kategorii Fitness Bikini w Hiszpanii. Prowadzi własną firmę zajmującą się dekoracją imprez. Spełnia się także w roli mamy.

Wioletta Bogusz, jedna z organizatorek Zupy na Głównym
Inicjatywy, która narodziła się w 2017 roku. Służy ciepłą radą, a przede wszystkim talerzem gorącej zupy, który co sobotę rozlewa z wielkiego gara na przystanku tramwajowym Dworzec Zachodni PST. Tym samym uczy szacunku wobec osób, którym w życiu się nie powiodło. Dziś Zupa na Głównym to kilkanaście osób, którzy z chęcią niosą pomoc innym - dzielą się posiłkiem, ale także wymieniają się ubraniami, czy organizują pomoc medyczną.

Agnieszka Duczmal
Łukasz Gdak Dorota Bonk-Hammermeister

Dorota Bonk-Hammermeister, była kandydatk na prezydenta Poznania
Jest prezesem stowarzyszenia Prawo do Miasta, członkinią zarządu Wildeckiej Inicjatywy Lokalnej WILdzianie, a także przewodniczącą Rady Osiedla Wilda. Założyła wildecką gazetkę osiedlową, której była redaktorką naczelną. Za jej kadencji rozpoczęto wiele inicjatyw, jak remont Wierzbięcic. W swojej aktywności stawia na zieleń, polepszenie komunikacji miejskiej, aktywizację dzieci i osób starszych.

Anna Brych, założycielka i pomysłodawczyni Szkolenia z Wyobraźnią w Gnieźnie
Od wielu lat wspiera nauczycieli w ich rozwoju zawodowym i osobistym, a także rodziców w wychowaniu i edukacji dzieci. Jest pedagogiem, autorką piosenek dla dzieci i programów szkoleniowych, nazywana… montessoriańską mamą.

Maria Brykczyńska, radna gminy Gniezno
Działaczka ekologiczna, przedstawicielka stowarzyszenia „Siedlisko”, twórczyni pierwszej w gminie Gniezno przystani wodnej w Lubochni.

Prof. Anna Brzezińska, psycholog, specjalistka od rozwoju w okresie dzieciństwa, dorastania, dorosłości i starości
Zajmuje się także problemami zdrowia publicznego. Jest autorką i współautorką wielu poradników i książek, m.in. „Droga do samodzielności. Jak wspomagać rozwój dzieci i młodzieży z ograniczeniami sprawności” i „Dziecko w świecie ludzi i przedmiotów”. Próbuje tłumaczyć dorosłym świat dzieci. Wykładowca UAM.

Lidia Bukowska, założycielka, prezeska i wolontariuszk Fundacji Młoda Mama
W jej ramach zajmuje się pomocą i wsparciem rodzin z najróżniejszymi problemami - od wsparcia materialnego po psychiczne. Pełni też funkcję dyrektorki Centrum Wspomagania i Terapii Rodziny, które potrafi udzielić wsparcia na wielu płaszczyznach. Centrum oferuje m.in. zajęcia jogi, terapie wspomagające rozwój dzieci, rehabilitację, fizjoterapię, masaże i wiele innych.

Lidia Bzdęga, założycielka filę szkoły korepetycji EDUN, z której pomocy korzystają uczniowie z Krotoszyna
Jest absolwentką Dolnośląskiej Szkoły Wyższej Edukacji TWP we Wrocławiu. Od wielu lat współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci w Krotoszynie, a za swoją pracę została nagrodzona srebrną odznaką zasłużonego działacza TPD. Praca z dziećmi od zawsze sprawia jej wiele radości.

Danuta Chosińska, prezes Wągrowieckiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego im. Stanisława Przybyszewskiego
Dzięki niej na terenie ziemi wągrowieckiej zorganizowano wiele przedsięwzięć kulturalnych i projektów skierowanych do młodzieży. Pani Danuta wraz z mężem żywo angażują się w odkrywanie przeszłości. Wspólnie prowadzą blog „Wągrowiec 1381”. Na co dzień nauczycielką języka niemieckiego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mari Konopnickiej w Wągrowcu.

Maria Chwiałkowska-Grygiel, sekretarz powiatowego stowarzyszenia na rzecz osób bezdomnych „DOM” w Gnieźnie
Cały swój czas poświęca „panom z naszego domu”, jak mówi o osobach bezdomnych przygarniętych przez jej ośrodek.

Anna Cierniak, inspektorka poznańskiego oddziału Fundacji na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Mondo Cane
Czasem wystarczy jeden sygnał, by w środku tygodnia, po pracy, wsiadła w samochód i jechała ratować zwierzę, którego właściciel nieodpowiednio je traktuje. Tak działa Anna Cierniak. To dzięki niej udało się nagłośnić bulwersującą sprawę zabijania psów z poznańskiej Starołęki, zwrócić uwagę na los czworonogów na romskim koczowisku, a ostatnio ujawnić horror, jakie zwierzęta przeżywały pod Piłą. Na rzecz zwierząt działała już jako nastolatka, a w fundacji jest od 2012 roku. Sama posiada cztery psy i kota - to czworonogi z interwencji lub znajdy.

Sylwia Dobrowolska, założycielka „Amazink Aureola”, właścicielka Micropigmen-tation Art & Science Institute
Pomaga kobietom po mastektomii wykonuje między innymi tatuaże sutków. Jest wciąż w drodze na konferencje, wykłady i kongresy, wspiera, doradza, pomaga, zawsze z uśmiechem.

Elżbieta Dominiak, kaliska projektantka sukien ślubnych i wieczorowych
Zajmuje się tym od 25 lat. Jej kolekcje znane są w kraju i zagranicą. Prezentowała swoje kreacje na słynnych pokazach mody w Mediolanie i Berlinie.

Agnieszka Duczmal, założycielka i dyrygentka Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”

Agnieszka Duczmal
Paweł F. Matysiak Agnieszka Duczmal

„Siłaczka” polskiej dyrygentury. Była pierwszą kobietą - dyrygentem, która wystąpiła na scenie prestiżowej La Scali w Mediolanie. Wraz ze swoją orkiestrą nagrała ponad pięćdziesiąt płyt, koncertowała w największych salach w Europie, obu Amerykach, Afryce i Azji. W ubiegłym roku otrzymała Złotego Fryderyka w kategorii „Muzyki poważna” za całokształt pracy artystycznej.

Prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk, językoznawczyni, dziekan Wydziału Anglistyki UAM
Jej rozprawa habilitacyjna zapoczątkowała nowy, autorski model organizacji fonologicznej języka: teorię fonologii bitów i wiązań (beats-and-bind-ing phonology, B&B). Teoria B&B jest oryginalnym poznańskim wkładem w dorobek językoznawstwa naturalnego, który wciąż inspiruje nowych badaczy.

Agnieszka Duczmal
Marek Zakrzewski Eleni

Eleni, jedna z najpopularniejszych piosenkarek polskich
Z pochodzenia Greczynka, urodziła się w Bielawie, ale odl at mieszka w Poznaniu. Trudno sobie bez niej Poznań wyobrazić. Nagrała ponad 20 płyt, z których 8 stało się złotymi, a dwie platynowymi. Artystka prowadzi też szeroką działalność charytatywną, chętnie biorąc udział w koncertach na rzecz potrzebujących, a także odwiedzając domy pomocy społecznej.

Monika Frąckowiak, sędzia w Sądzie Rejonowym Poznań Nowe Miasto i Wilda
Zasłynęła przede wszystkim przy okazji Łańcuchów Światła, kiedy nie bała się mówić o niszczeniu systemu sądownictwa w Polsce i zasady trójpodziału władzy. Otwarcie stawała w obronie sądów i konstytucji. Z tego powodu wszczęto wobec niej postępowanie dyscyplinarne. Chociaż początkowo poznański rzecznik dyscyplinarny umorzył sprawę, ostatecznie okazało się, że Monika Frąckowiak i tak usłyszała zarzuty dyscyplinarne. Postawił je bowiem rzecznik dyscyplinarny wszystkich sędziów.

RED

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.