100 powodów do dumy: 100 wyjątkowych miejsc w Wielkopolsce [ZOBACZ]

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Joanna Labuda

100 powodów do dumy: 100 wyjątkowych miejsc w Wielkopolsce [ZOBACZ]

Joanna Labuda

Z okazji zbliżającej się 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego postanowiliśmy pokazać 10 miejsc w naszym regionie, z których możemy być wyjątkowo dumni.

Collegium Maius

100 powodów do dumy: 100 wyjątkowych miejsc w Wielkopolsce [ZOBACZ]
archiwum

Symbol akademickiego Poznania. Gmach ma już ponad 100 lat i jest jednym z najstarszych budynków należących do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W jego oknach znajdują się słynne witraże literackich noblistów, m.in. Sienkiewicza, Reymonta, Miłosza i Szymborskiej.

Park Cytadela

To zielone płuca i największy park miejski Poznania. Wielkopolanie cenią go za znaczenie historyczne. W I połowie XIX wieku utworzono tam pruski Fort Winiary. Stanowił on wówczas największych fort artyleryjski w Europie i był elementem Twierdzy Poznań. Pozostałości fortyfikacji istnieją tam do dziś.

Palmiarnia Poznańska

Pozwala odbyć egzotyczną podróż do zaskakujących miejsc bez wyjeżdżania z miasta. To największa w kraju i jedna z największych w Europie ekspozycji egzotycznych roślin i ryb. Jej historia sięga ponad 100 lat. Obecnie powierzchnia wystawowa liczy blisko 5000 mkw.

Wielkopolski Park Narodowy

100 powodów do dumy: 100 wyjątkowych miejsc w Wielkopolsce [ZOBACZ]
archiwum

Jest odwiedzany przez ponad milion turystów rocznie. Przez Park biegnie pięć znakowanych szlaków turystycznych o łącznej długości 85 km. Szlakami tymi wyznaczono 7 tras wycieczkowych pozwalających na poznawanie nie tylko wartości przyrodniczych ale także kulturowych tego terenu.

Puszcza Notecka

To największy las w Polsce. Jej tereny ciągną się na długości 100 km od Santoka i Skwierzyny na zachodzie, po Oborniki i Rogoźno na wschodzie. Słynie z obfitości grzybów: rosną tu borowiki, kozaki, maślaki, zielonki, kurki. Jej krajobraz urozmaicają potężne wały wydm, które stanowią labirynt dolin i pagórków.

Ratusz w Poznaniu

100 powodów do dumy: 100 wyjątkowych miejsc w Wielkopolsce [ZOBACZ]
archiwum

Znany z pocztówek, okładek i znaczków pocztowych. Określany jest jako perła renesansu i znajduje się w samym sercu Starego Rynku. Słynie z hejnału odgrywanego codziennie w towarzystwie koziołków. Jego najbardziej reprezentacyjną salą jest Wielka Sień, zwana też Salą Odrodzenie lub Salą Wielką.

Ostrów Tumski

Mówi się, że tu zaczęła się historia Polski. Dawna wyspa katedralna jest obecnie jedną z piękniejszych części Poznania. Nad całością dominuje katedra, a uroku dodaje nieduży i zgrabny kościół Najświętszej Marii Panny, oraz brukowane ulice biegnące po narysie dawnych wałów obronnych.

Nowe Zoo

Miejsce, w którym można spotkać tyle dzikiej przyrody, jak nigdzie indziej w Wielkopolsce. Jest drugim pod względem powierzchni ogrodem zoologicznym w kraju. Szczyci się hodowlą zagrożonego wyginięciem tygrysa syberyjskiego oraz słoniarnią z wybiegiem dla słoni afrykańskich.

Brama Poznania ICHOT

100 powodów do dumy: 100 wyjątkowych miejsc w Wielkopolsce [ZOBACZ]
archiwum

Jest wyjątkową w skali kraju instytucją kultury - pierwszym w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa kulturowego, które wprowadza - w sposób dosłowny i zarazem symboliczny - w historyczną przestrzeń poznańskiego Ostrowa Tumskiego. Historia ukazywana jest poprzez multimedialne prezentacje, projekcje filmowe, interaktywne makiety i wizualizacje.

Centrum Kultury Zamek

100 powodów do dumy: 100 wyjątkowych miejsc w Wielkopolsce [ZOBACZ]
archiwum

Jedna z największych instytucji kultury w kraju. Każdego roku odbywa się w nim 2500 wydarzeń, które prezentują i stymulują rozwój najciekawszych zjawisk kultury. W przestrzeniach Zamku przenikają się i wzajemnie dopełniają sztuki wizualne, teatr, film, muzyka i literatura.

Parowozownia w Gnieźnie

Stanowi największy i najciekawszy element stacji kolejowej Gniezno oraz atrakcję turystyczną. Jej historia wiąże się z powstaniem linii kolejowej z Poznania do Torunia na przełomie lat 60. i 70. XIX w. W 2011 roku powstał film dokumentalny poświęcony jej losom.

Stadion Poznań

Stadion przy ulicy Bułgarskiej, na którym obecnie swoje mecze rozgrywa Lech Poznań, to jedna z nowocześniejszych aren piłkarskich w kraju. Pomieści ponad 42 tysiące kibiców.

Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła w Poznaniu

Jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarsza polska katedra (od 968). W katedrze na Ostrowie Tumskim w Poznaniu pochowani są pierwsi władcy Polski m.in. książę Mieszko I, król Bolesław I Chrobry, król Mieszko II, Kazimierz Odnowiciel. To pierwsza siedziba biskupów Polski i przypuszczalne miejsce Chrztu Polski.

Biblioteka Raczyńskich

Ufundował ją Edward Raczyński. Obecnie jest drugą - po Bibliotece Uniwersyteckiej - książnicą miasta i posiada ok. 1,6 mln woluminów. Do najcenniejszych pozycji należą m.in. dzieła Mikołaja Reja (1568 r.), druki poznańskie z oficyny Melchiora Nehringa (1577 r.) i z drukarni Jezuitów (XVII - XVIII w.). Biblioteka prowadzi też dokumentację współczesnego życia kulturalnego Poznania.

Międzynarodowe Targi Poznańskie

100 powodów do dumy: 100 wyjątkowych miejsc w Wielkopolsce [ZOBACZ]
archiwum

Przez lata były „polskim oknem na świat”. Obecnie są zarówno organizatorem targów, jak i gospodarzem konferencji, kongresów, wydarzeń kulturalnych, sportowych oraz wydarzeń korporacyjnych. Posiadają 16 pawilonów o wysokim standardzie i dużej powierzchni oraz 81 nowoczesnych sal konferencyjnych.

Stary Browar

Ikona architektury Poznania. To jedyne w swoim rodzaju żywe centrum miasta, odwiedzane przez 9 milionów osób rocznie. Można tu zrobić zakupy w blisko 200 sklepach, a jednocześnie obcować z kulturą i brać udział w różnych pokazach i koncertach. Na korytarzach podziwiać można m.in. monumentalną rzeźbę Igora Mitoraja „Blask Księżyca”, która przedstawia fragment ludzkiej twarzy na wzór sztuki antycznej.

Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan

Najstarsza nekropolia w Poznaniu. Spoczywają tam między innymi weterani wojen napoleońskich i powstań narodowych, społecznicy, naukowcy, byli prezydenci miasta. Prochy wielu z nich zostały przeniesione z innych nekropolii na przełomie lat 50. i 60 XX wieku.

Twierdza Poznań

100 powodów do dumy: 100 wyjątkowych miejsc w Wielkopolsce [ZOBACZ]
archiwum

Unikatowy zbiór fortyfikacji zbudowanych na terenie miasta w XIX wieku. i jeden z największych i najlepiej zachowanych tego typu systemów w Europie. Jeden z najbardziej obiektów Twierdzy to Fort VII, który był pierwszym na ziemiach polskich obozem koncentracyjnym. Obecnie jest siedzibą Muzeum Martyrologii Wielkopolan.

Zamek w Kole

Malownicze ruiny zamczyska, wzniesionego w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego, dziś ściągają do Koła turystów z całej Wielkopolski. Kiedyś był miejscem odwiedzin królów, sejmikowych dysput, wizyt posłów, m.in. krzyżackich i szwedzkich.

Promenada im. Wisławy Szymborskiej

Piękna trasa spacerowa dla mieszkańców i trustów odwiedzających Kórnik. Została nazwana na cześć polskiej noblistki, która urodziła się w były folwarku Prowent znajdującym się na jej trasie. Znajduje się w sąsiedztwie malowniczego jeziora oraz Zamku Kórnickiego.

Pomnik Poznańskiego Czerwca 1956

Inaczej Poznańskie Krzyże. Stanowi ikonę poznańskiej historii i jeden z najważniejszych symboli miasta. Odsłonięty został 28 czerwca 1981 roku na placu Mickiewicza, w 25. rocznicę Czarnego Czwartku. Szacuje się, że na placu zgromadził się wówczas 200 tys. tłum poznaniaków.

Zamek Królewski w Poznaniu

Najstarsza zachowana rezydencja królewska w Polsce. Był świadkiem wielu wydarzeń historycznych. W 1493 r. złożył tu królowi Polski hołd lenny wielki mistrz krzyżacki Hans von Tieffen. Został zrekonstruowany w XXI wieku. Na czterech piętrach obiektu znajduje się ekspozycja Muzeum Sztuk Użytkowych.

Domki Budnicze

Stanowią unikatowy zabytek dawnej zabudowy handlowej. Dawniej w przeciwieństwie do należących do patrycjatu kamienic w pierzejach rynku, należały one do nieco biedniejszych kupców. Od strony południowej zespół domków zamyka kamieniczka z 1538 r., zwana Kancelarią Miejską lub Domem Pisarzy. Do XVIII w. mieszkał w niej pisarz miejski, obecnie jest siedzibą Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania.

Bazylika Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny

100 powodów do dumy: 100 wyjątkowych miejsc w Wielkopolsce [ZOBACZ]
archiwum

Poznańska perła baroku. Fara została zbudowana przez jezuitów. Nad jej budową czuwali włoscy architekci – fasadę zaprojektował Giovanni Catenazzi, ołtarz – Pompeo Ferrari. Słynie z monumentalnych ołtarzy, rozmaitych rzeźb, obrazów i wieńca kaplic.

Malta

Jezioro Maltańskie, to miejsce rozgrywania międzynarodowych zawodów kajakarskich i wioślarskich, ale też ogromny teren rekreacyjny. W pobliżu znajduje się kościół św. Jana Jerozolimskiego, zbudowany przez rycerski zakon joannitów, zwanych późnej Kawalerami Maltańskimi.

Ogród Botaniczny UAM

Jest jednym z najbardziej lubianych i najczęściej odwiedzanych parków w Poznaniu. W Ogrodzie Botanicznym znajdują się liczne kolekcje roślinne, które służą m.in. dydaktyce i ochronie zagrożonych gatunków. Znajdziemy tam alpinarium, gdzie zgromadzono rośliny spotykane zazwyczaj w górach. Odwiedzający mogą brać udział w ciekawych wykładach, warsztatach i imprezach cyklicznych.

Muzeum Rogalowe

To żywe centrum poznańskich tradycji i kultury. Można w nim lepiej poznać Poznań, jego specyfikę, język oraz symbole. W szczególności chodzi o Rogale Świętomarcińskie, które od ponad 150 lat są najważniejszym poznańskim słodkim przysmakiem. W Muzeum można poznać ich składniki i recepturę.

Rezerwat Przyrody Meteoryt

Rezerwat przyrodniczo-astronomiczny, który został utworzony 24 maja 1976 roku. Zajmuje powierzchnię 54,5 ha. Na jego terenie mieszczą się kratery, które zdaniem części badaczy powstały w wyniku upadku meteorytu. Znajduje się tam najwyższe wzniesienie Poznania – Góra Moraska.

Wieża widokowa na Dziewiczej Górze

Kiedyś wieża wspomagała leśników w ochronie przeciwpożarowej lasów, dziś służy każdemu, kto chce podziwiać okolice Puszczy Zielonka. Wystarczy pokonać 172 schody, aby znaleźć się 30 m ponad ziemią i zobaczyć okolice Czerwonaka i Poznania w rozległej perspektywie.

Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach

Powstał przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych. Jest to wyjątkowy obiekt w skali Europy, ponieważ służy niewidomym w nauce samodzielnego poruszania. Wyposażony został urządzenia imitujące prawdziwy ruch uliczny. Wychowankowie ośrodka uczą się między innymi rozróżniać natężenia ruchu ulicznego, rozpoznawać poszczególnych odgłosy miejskiego życia.

Muzeum Arkadego Fiedlera

Mieści się w zabytkowej wilii z 1926 roku, którą Arkady Fiedler kupił po powrocie z wojennej emigracji w 1946 roku. Muzeum odwiedziło już ponad milion osób. W placówce zgromadzone są liczne eksponaty związane z postacią Arkadego Fiedlera. Przy obiekcie znajduje się też Ogród Tolerancji, a w nim między innymi kamienny kalendarz Azteków i statek Santa María Krzysztofa Kolumba.

Kościół Klasztorny Franciszkanów

Barokowy kościół i przylegający do niego klasztor znajdują się naprzeciwko Placu Bernardyńskiego. Jego historia sięga XV wieku. Od lat franciszkanie budują w kościele ogromną szopkę bożonarodzeniową, która ma opinię jednej z największych szopek w Europie.

Pałac w Rogalinie

100 powodów do dumy: 100 wyjątkowych miejsc w Wielkopolsce [ZOBACZ]
archiwum

Jest jednym z najdoskonalszych przykładów architektury rezydencjonalnej w Polsce. Od wieków stanowi wizytówkę Wielkopolski. Posiada najlepszy zbiór malarstwa współczesnego na ziemiach polskich przed 1939 r. i znany w kraju ogród francuski z zamykającym go od zachodu kopcem widokowym.

Gród Pobiedziska

Znajduje się w Pobiedziskach na Letnisku Leśnym. W funkcjonującym od 2012 roku grodzie zgromadzone zostały średniowieczne machiny oblężnicze w skali 1:1, takie, jak: machiny neurobalistyczne, kusza wałowa, onager, pluteje, 14-osobowy taran, trebusz i wieża oblężnicza.

Skansen Pszczelarski w Swarzędzu

Można w nim zobaczyć eksponaty związane z dziejami bartnictwa, pszczelarstwa i jedwabnictwa. W skansenie znajduje się unikalna w skali europejskiej kolekcja 230 zabytkowych uli. A wśród nich ule figuralne, architektoniczne, kadłubowe i kłodowe. Jest też wydobyta z Wisły barć datowana na rok 1474.

Rezerwat Śnieżycowy Jar[/scb]
Niewielki, bo liczący około 10 ha rezerwat przyrody, powołany do życia w 1975 roku dla ochrony śnieżycy wiosennej. Znajduje się na terenie Leśnictwa Uchorowo (gm. Murowana Goślina). Śnieżyca rośnie porasta tam brzegi strumyka. Prawdopodobnie została nasadzone w tym miejscu w końcu XIX wieku.

Zamek w Kórniku

100 powodów do dumy: 100 wyjątkowych miejsc w Wielkopolsce [ZOBACZ]
archiwum

Romantyczny, zabytkowy z własnym duchem i legendą. Zamek w Kórniku został zbudowany w średniowieczu, ale podziw budzi do dziś. Przez lata należał do ważnych rodów magnackich: Górków, Czarnkowskich i Działyńskich. Posiada własną legendę o Białej Damie, czyli najsłynniejszym polskim duchu.

Wieża Widokowa

Wzgórze Przemysła – ma wysokość około 43 m i można z niej podziwiać nie tylko panoramę Poznania, ale także najbliższych okolic miasta. Zwiedzający mogą korzystać z dwóch tarasów widokowych. Pierwszy znajduje się na wysokości 30 m i jest zadaszony, drugi, otwarty, położony jest na samym szczycie wieży.

Kopalnia soli w Kłodawie

100 powodów do dumy: 100 wyjątkowych miejsc w Wielkopolsce [ZOBACZ]
archiwum

Nie Wieliczka, a kopalnia w wielkopolskiej Kłodawie, jest największą i najgłębszą kopalnią soli w Polsce. To właśnie z niej pochodzi sól jadalna oraz drogowa, której roczne wydobycie sięga miliona ton. Jednocześnie jest uwielbianą atrakcją turystyczną – posiada podziemną trasę na poziomie 600 metrów pod ziemią.

Teatr Ósmego Dnia

Niezmiennie od początku lat 90. Teatr Ósmego Dnia pozostaje ośrodkiem kultury alternatywnej realizującym konsekwentny program społeczno-kulturalny. Realizuje także również projekty edukacyjne, warsztaty teatralne, spotkania i dyskusje z niezależnymi twórcami.

Joanna Labuda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.