100 powodów do dumy: 100 powodów do dumy z biznesu

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
red

100 powodów do dumy: 100 powodów do dumy z biznesu

red

W. Kruk

Najstarsza z marek jubilerskich, wywodząca się z Poznania. Firma powstała w 1840 roku. To wtedy Leon Skrzetuski otworzył przy ul. Wodnej 12 w Poznaniu warsztat produkujący głównie sprzęt liturgiczny i biżuterię na zamówienie Kościoła. 53 lata później, po śmierci założyciela, firmę przejął siostrzeniec Władysław Kruk. Przez kolejne ponad 100 lat to właśnie rodzina Kruków tworzyła jubilerską markę. Ostatecznie firmę przejęła spółka Vistula i Wólczanka. Dziś rodzinne tradycje kontynuuje Ania Kruk.

Stomil - Poznań

Poznańska marka produkująca opony od 1928 roku, powołana do życia z inicjatywy polskiego kapitału. Stomil to fragment motoryzacji, który na stałe u-tkwił w świadomości polskich kierowców czy operatorów maszyn.

Pudliszki

Historia marki rozpoczęła się w 1920 roku, gdy inżynier rolnictwa Stanisław Fenrych rozpoczął produkcję przetworów warzywnych i owocowych, w nowo nabytym majątku Pudliszki w Wielkopolsce. W 1997 roku firma stała się częścią H.J. Heinz Company, amerykańskiego koncernu, produkującego żywność. Ketchup Pudliszki to nadal marka sama w sobie, a jego tajemnica tkwi w pomidorach od okolicznych rolników.

Solaris

Pawel F. Matysiak

Jest europejskim liderem w zakresie produkcji nowoczesnych pojazdów komunikacji publicznej: autobusów, trolejbusów i tramwajów. Od momentu uruchomienia produkcji w 1996 roku fabrykę w Bolechowie pod Poznaniem opuściło już blisko 17 tysięcy pojazdów. Jeżdżą one po drogach 32 krajów. W 2018 r. firma została sprzedana hiszpańskiemu producentowi pojazdów szynowych - firmie CAF. Solaris to jeden z symboli wielkopolskiej gospodarności i innowacyjności - firma założona przez Krzysztofa i Solange Olszewskich właściwie od podstaw, stała się liderem w produkcji autobusów, a później także tramwajów. Co ważne - systematycznie rozwijała sprzedaż taboru elektrycznego, co pokazuje wizję poprzednich już właścicieli.

Pepco Poland

To europejska sieć dyskontów odzieżowo-przemysłowych. Swoją siedzibę w Polsce mają w Poznaniu. Laureat wielu prestiżowych nagród dla najbardziej dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw w Polsce.

Centra

Obecnie to spółka należąca do amerykańskiego producenta akumulatorów Exide z siedzibą w Poznaniu. Firma zaistniała na rynku w roku 1910, kiedy to z inicjatywy berlińskiego przemysłowca, Polaka z pochodzenia, Andrzeja Kaczmarka, otwarto w Berlinie małą fabrykę baterii.

Zakłady Metalurgiczne „Pomet”

To odlewnia staliwa zlokalizowana w Poznaniu z ponadstuletnim doświadczeniem. Świadczy kompleksowe usługi przygotowania modelu, odlania, obróbki i organizacji dostawy odlewów.

Swarzędzkie Fabryki Mebli

Przedsiębiorstwo państwowe, a następnie spółka giełdowa notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, z siedzibą w Swarzędzu, wchodząca w skład grupy kapitałowej Swarzędz. Firma zlikwidowana w 2009 roku. W czasach PRL-u meble ze Swarzędza były synonimem ówczesnego luksusu.

Kompania Piwowarska

Grupa piwowarska z siedzibą w Poznaniu, należąca obecnie w 100 proc. do japońskiego koncernu piwowarskiego Asahi. Kompania Piwowarska posiada obecnie trzy browary: Lech Browary Wielkopolski w Poznaniu, Browar Książęcy w Tychach i Dojlidy w Białymstoku. To właśnie w stolicy Wielkopolski powstaje słynny w całym kraju Lech.

Agrobex

Jeden z czołowych deweloperów działających w Poznaniu, na rynku już od 1998 roku. Znany z solidności i ciekawych inwestycji.

Polmos/Wyborowa

Produkcję wódki Wyborowa rozpoczął w 1823 roku w Poznaniu żydowski przedsiębiorca Hartwig Kantorowicz. W roku 2001 nastąpiła prywatyzacja Poznańskich Zakładów Przemysłu Spirytusowego Polmos S.A., a pakiet większościowy akcji został nabyty przez światowego giganta - grupę Pernod Ricard. W tym samym roku zmieniono nazwę z Poznańskich Zakładów Przemysłu Spirytusowego Polmos na Wyborowa.

Eurocash Serwis

Spółka akcyjna, do której należą m.in. Eurocash Cash& Carry, Eurocash Serwis oraz marki sklepów, takie jak: abc, 1Minute, Delikatesy Centrum, Groszek, Lewiatan, Mila. Siedzibę ma w podpoznańskich Komornikach.

Kupiec

Producent zdrowej żywności, działający na rynku od 1987 roku. Specjalizuje się w produkcji wafli, kasz, ryżów. Siedziba firmy znajduje się w Krzymowie.

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Maciej Urbanowski

Firma - symbol Poznania, Wielkopolski i całego kraju. W okresie PRL-u to właśnie Targi były oknem wystawowym na cały świat. To na MTP można było zobaczyć niedostępne w kraju wyroby „krajów kapitalistycznych”. Ale o tej firmie, założonej w 1921 roku, było głośno już przed wojną. W 1929 roku odbyła się słynna Powszechna Wystawa Krajowa (PeWuKa), która stanowiła przegląd dorobku gospodarczego niepodległej Polski. Ekspozycję zwiedziło łącznie ok. 4,5 miliona osób. Również po II wojnie Targi w Poznaniu nieodłącznie towarzyszyły najważniejszym wydarzeniom krajowym. Po-wstanie poznańskie, które wybuchło w 1956 roku, było obserwowane przez gości targowych z całego świata. Nie inaczej jest i teraz, już w czasach III RP. MTP nadal przyciągają miliony zwiedzających i to właśnie w targowych pawilonach odbywają się imprezy o zasięgu światowym, jak na przykład Konferencja Klimatyczna. Zresztą ostatnia, która właśnie zakończyła się w Katowicach, również była przygotowywana przez pracowników Grupy MTP.

Zakłady Mięsne „Pozmeat”

Gdy w 1899 roku rzeźnia na poznańskich Garbarach połączyła się z zakładem mięsnym w Środzie Wielkopolskiej, powstała spółka Pozmeat. Ubojnia została jednak zlikwidowana w połowie 1998 roku. Jednak wyroby pod tą marką były tak smaczne, że cały czas można je kupić. I stało się tak nawet mimo upadku spółki. Po przejęciu marki przez polskiego giganta - Sokołów, nadal bowiem można skosztować wyrobów Pozmeatu.

Enea

Jeden z największych dostawców energii w Polsce, swoją siedzibę ma w Poznaniu. Historia Grupy Enea rozpoczęła się w 1904 r. przy ul. Grobla. Dziś Enea to wicelider polskiego rynku w zakresie produkcji i dystrybucji energii elektrycznej. Odpowiada za dostawy energii do 2,5 mln klientów, głównie z zachodniej Polski. Od 2008 roku jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W skład grupy wchodzi także kopalnia Bogdanka.

Żabka

Ponad 8 milionów Polaków żyje lub pracuje w promieniu mniejszym niż 300 metrów do najbliższej Żabki lub Freshmarketu. Ta jedna z największych sieci sklepów spożywczych została stworzona właśnie w Poznaniu. Obecnie Żabka znalazła się na pierwszej linii frontu walki o zakaz handlu w niedziele. Powód? Mimo wprowadzenia zakazu punkty tej sieci nadal są otwarte w niedziele, bo działają jako placówki pocztowe...

Dino Polska

To jedna z najszybciej rozwijających się sieci supermarketów w Polsce. Posiada dziś prawie 900 placówek w całym kraju. Ideą marki jest hasło „najbliżej Ciebie”, stworzone w 1999 roku. Swoją siedzibę firma ma w Krotoszynie. Za marką Dino stoi Tomasz Biernacki, jeden z najbogatszych Polaków. Firma radzi sobie doskonale, biorąc pod uwagę gigantyczną konkurencję w tej branży, między innymi ze strony takich zagranicznych potęg, jak sieć Lidl czy Auchan, czy też wielkopolska Biedronka.

AHC Krotoski-Cichy

Najpierw powstała firma Auto-Handel-Centrum w 1986 roku, która po okresie transformacji rozpoczęła dynamiczny rozwój. Efektem była pierwsza autoryzacja marki VW dla salonu w Wysogotowie w 1993 r. oraz autoryzacja marki Skoda dla Skodex Krotoski-Cichy w roku 1997. Skala działalności się jednak rozszerzyła w ciągu lat i tak w 2007 r. otwarto blacharnię, lakiernię i zmieniono nazwę na „Grupa Krotoski-Cichy”.

Grupa Muszkieterów

Największe europejskie zrzeszenie niezależnych przedsiębiorców, zarządzających ponad 35000 punktów handlowych i usługowych. W 1996 roku Grupa Muszkieterów weszła na rynek polski, gdzie swój biznes lokuje w Swadzimiu pod Poznaniem.

Piotr i Paweł

Pawel F. Matysiak

Był rok 1990, kiedy Eleonora Woś wraz z synami Piotrem i Pawłem zdecydowała się otworzyć sklep przy ulicy Głogowskiej w Poznaniu. Przez lata sieć rozrosła się na całą Polskę i funkcjonowała w modelu franczyzowym. Dziś spółka jest objęta postępowaniem sanacyjnym i stara się utrzymać na rynku, ostatnio m.in. pozbyła się punktu przy ul. Głogowskiej. Wydaje się jednak, że czarny scenariusz się nie spełni i delikatesy Piotr i Paweł nadal będą obsługiwały kolejne pokolenia poznaniaków.

Solar

Polska marka odzieżowa, założona przez trzech współwłaścicieli w 1989 r. w Poznaniu. Myśl o niej powstała po podróży po Indiach, słynących z pięknych tkanin i materiałów.

Modena

Jej historia sięga roku 1908. W latach 70. XIX w. w Poznaniu powstał duży kompleks Koszar z kasynem oficerskim i Zakładem Umundurowania, który później przekształcono w Zakład Przemysłu Odzieżowego. Wówczas zakład zajął się produkcją odzieży na zlecenie kontrahentów zagranicznych. Przez wiele lat eksport wypełniał niemal w 100 proc. portfel zamówień wielkopolskiej firmy. Niestety, dziś Modena to właściwie wspomnienie czasów świetności.

Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu

Została założona w czerwcu 1889 roku, w 1979 roku uruchomiono kondensownię i proszkownię mleka. Od lat współpracuje ze wszystkimi znaczącymi sieciami handlowymi w Polsce. To w Gostyniu powstaje mleko czy śmietanki UHT. Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu otrzymała wyróżnienie Luksusowa Marka Roku 2018 w kategorii luksusowy produkt.

Novol

Novol został założony w 1978 przez dwóch chemików - Piotra Nowakowskiego i Piotra Olewińskiego. Początkowo zakład mieszczący się w podpoznańskich Komornikach produkował szpachlówki dla lakierników, z czasem zaczął powiększać swój asortyment. Dziś to międzynarodowy producent wysokojakościowych materiałów z zakresu lakiernictwa, napraw oraz zabezpieczeń dla przemysłu samochodowego i budowlanego.

OSM Czarnków

Masła, śmietany, jogurty czy twarogi z Czarnkowa - to nimi od lat zajadają się mieszkańcy Wielkopolski i nie tylko. Firma, która produkowała jeszcze przed II wojną, do teraz dba o nasze zdrowie. W czym tkwi tajemnica? Między innymi w doświadczeniu, ale też mleku, które jest najwyższej jakości.

Cukrownie Diamant

W Gostyniu, Miejskiej Górce, Środzie Wlkp. i Glinojecku - cukrownie wiedzą, jak osłodzić ludziom życie. Najstarsza cukrownia w Gostyniu liczy ponad 120 lat. Mówi się o niej pieszczotliwie „cukierniczka”. Cukrownie należą dziś do firmy Pfeifer & Langen Polska.

Fabryka Pojazdów Szynowych

Jest jedną z najstarszych firm produkujących tabor kolejowy, przez lata związana z HCP. Firma założona w 1920 roku w Poznaniu. W 1997 spółka przyjęła obecną nazwę i weszła w skład grupy H. Cegielski - Poznań, a od 2010 jej wyłącznym właścicielem jest Agencja Rozwoju Przemysłu. Obecnie modernizuje wagony pasażerskie dla spółek PKP.

ZNTK Poznań

Liczące ponad 140 lat Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego właściwie już zakończyły swoją działalność. Fabryka jest zamknięta na cztery spusty, a co można było z niej wywieźć i sprzedać - już to zrobiono. Swój rozkwit przeżywała w czasach PRL, wówczas zatrudniała tysiące pracowników. Obecnie w przeraźliwie pustych halach przy ulicy Roboczej, w których kiedyś remontowano lokomotywy, wagony czy powstawały szynobusy, słychać tylko wiatr.

Apart

Początki firmy sięgają roku 1977, kiedy to Adam Rączyński założył warsztat jubilerski. W roku 1983 do Adama Rączyńskiego dołączył jego brat, Piotr. Wtedy też powstała nazwa Apart - z połączenia pierwszych liter imion właścicieli: Adama i Piotra Rączyńskich, z oznaczającym w wielu językach sztukę słowem art. Pierwszy firmowy salon Apart powstał w Poznaniu w 1997 roku. Apart swoją siedzibę ma w Suchym Lesie.

Imperial Tobacco Polska

W Tarnowie Podgórnym mieści się nowoczesny zakład produkcyjny wyrobów tytoniowych, który jest jednocześnie najważniejszą inwestycją giganta - Imperial Tobacco Polska.

Lorenz

Jest jednym z europejskich liderów wśród producentów słonych przekąsek: chipsów, słonych paluszków, precelków, krakersów, chrupek czy orzeszków. Centrala firmy w Polsce oraz Centrum Finansowo-Informatyczne znajdują się w Sadach k. Poznania. Do stolicy Wielkopolski sprowadzili się w 1992 roku.

Nivea

Historia marki Nivea rozpoczęła się w Hamburgu. W 1920 roku Nivea pojawia się w Polsce, początkowo jako filia Beiersdorf AG. W 1929 roku rozpoczyna się budowa fabryki w Poznaniu, która staje się jedną z największych wytwórni Beiersdorf na świecie. Zostaje jednak zniszczona w trakcie II wojny światowej. W 2000 roku po raz kolejny w Poznaniu po-wstaje jeden z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych Beiersdorfa.

Grupa Allegro

Zaczęło się od działającej w piwnicy hurtowni komputerowej w Poznaniu 19 lat temu. Serwis Allegro.pl miał być niszowym pchlim targiem dla sieciowych hobbystów. Dziś jest najważniejszym graczem na polskim rynku w swojej branży. Chyba każdy z Polaków już coś kupił lub sprzedał na Allegro.

Palarnia Kawy Astra

Od 40 lat dostarcza na stoły polskich konsumentów kawę i herbatę. Unikatową recepturę oraz technologię produkcji kawy Astra Łagodna opracowano wiele lat temu właśnie w poznańskim zakładzie. Do dziś kawa Astra jest w swojej klasie bezkonkurencyjna.

Amazon

Firma Amazon otworzyła w 2014 roku nowoczesne centrum logistyczne w Sadach pod Poznaniem. Centrum to zostało zintegrowane z European Ful-fillment Network i jest jednym z trzech centrów logistycznych, które firma Amazon prowadzi w Polsce. Ma powierzchnię 95 tysięcy metrów kwadratowych (13 boisk piłkarskich) i każdego dnia wysyła tysiące artykułów do odbiorców w Europie.

Bridgestone Polska

Prawdziwy gigant - marka światowa, która zatrudnia tysiące pracowników. Fabryka w Poznaniu jest jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych japońskiego koncernu. Na powierzchni 26,6 ha produkowane są wysokiej jakości opony do samochodów osobowych. Kompleks przemysłowy był rozbudowywany kilkakrotnie. Ostatnią inwestycję zakończono w 2014 roku, a jej wartość wyniosła 429 mln złotych.

Volkswagen Poznań

Grzegorz Dembinski

Dziś to największy pracodawca w Wielkopolsce, który zatrudnia ok. 11 tysięcy osób. O skali wielkości zatrudnienia świadczy to, że swoje 25-lecie w naszym regionie obchodził na stadionie przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu. A jakie były początki? W maju 1993 roku po-wstała spółka Volkswagen Poznań będąca spółką joint venture pomiędzy Volkswagen AG a Fabryką Samochodów Rolniczych „Polmo” w Poznaniu produkującą m.in. słynnego tarpana. Rozwój zakładu w Poznaniu przyczynił się do tego, że w 2014 roku rozpoczęto budowę nowej fabryki w Białężycach pod Wrześnią. To w niej produkuje się modele craftera, natomiast poznańska fabryka to cały czas model caddy i jego kolejne wcielenia. Fabryka Volkswagen Poznań to również dobry pracodawca - ten tytuł otrzymywał dwukrotnie z rąk prezydentów RP.

Automobilklub Wielkopolski

Ponad dziewięćdziesiąt lat historii, około 4 tysięcy zarejestrowanych członków, w tym kilkuset aktywnych, blisko 100 osób zatrudnionych. Automobilklub Wielkopolski popularyzuje rozwój sportu motorowego na Torze Poznań oraz turystyki poprzez organizowanie rajdów.

MAN

Firma MAN Truck & Bus jest obecna na polskim rynku od ponad 25 lat. W Poznaniu zlokalizowano MAN Accounting Center, zajmujące się procesami finansowymi i księgowymi większości spółek MAN-a na całym świecie.

Jeronimo Martins Polska

Portugalski właściciel sklepów sieci Biedronka swój biznes zarejestrowany ma w Kostrzynie (powiat poznański). W Polsce swoją działalność przedsiębiorstwo rozpoczęło w 1995 r. pod nazwą Jeronimo Martins Dystrybucja SA. Firma osiąga jeden z najwyższych przychodów w Polsce. Jest też jednym z największych pracodawców w kraju. Początkowo praca w tej sieci wywołała wiele kontrowersji, obecnie o Biedronce słychać w kontekście kolejnych podwyżek i superprzecen na produkty.

Agromix Rojęczyn

Jeden z największych w Polsce dystrybutorów maszyn rolniczych. Firma rozpoczęła działalność prawie 30 lat temu. Dzisiaj zajmuje się sprzedażą i serwiso-waniem nowoczesnego sprzętu używanego przez wielkopolskich rolników. Obecnie jest dystrybutorem urządzeń i maszyn takich firm jak John Deere, Manitou, Tecnoma. Jego właścicielem jest Józef Dworakowski. Przez dziewięć lat (od roku 2004 do 2013) był prezesem klubu żużlowego Unia Leszno, wielokrotnego mistrza Polski a zarazem ikony i symbolu miasta. Jak mówi wielu znawców czarnego sportu - bez Dworakowskiego tych sukcesów by nie było.

Polanex

To firma z Gniezna z ponad 70-letnią tradycją szycia koszul męskich. Obecnie Polanex zatrudnia około 180 osób i każdego roku produkuje 200 tys. koszul męskich, a w całej historii ma na swoim koncie ponad 50 milionów uszytych koszul. Co ważne, to nadal w 100 proc. polska firma. Spółka Polanex założona została w 1945 r. i dostarcza koszule na wszystkie rynki europejskie, głównie jako podwykonawca światowych marek, wśród których byli tacy odbiorcy jak Hugo Boss, Lincron czy Dornbush.

Tonsil

Przedsiębiorstwo produkujące głośniki z Wrześni. Lata świetności przypadły na okres 1990 -2004. Firma stanowiła niejako małe miasteczko we Wrześni. Oprócz budynków produkcyjnych i administracyjnych miała swoją stołówkę, przedszkole, przychodnię medyczną, a nawet... kino. Nikogo nie dziwiły kolejki chętnych do zakupu głośników, były one bowiem znane na całym świecie. Dziś Tonsil kontynuuje sprzedaż, lecz zdecydowanie na mniejszą skalę i w innym miejscu.

Groclin - Zbigniew Drzymała

Zbigniew Drzymała jest prawnukiem słynnego Michała Drzymały, który walczył z władzami pruskimi. W połowie lat 70. rozpoczął produkcję zagłówków do foteli samochodowych. Wraz z upływem lat Groclin stał się prawdziwą potęgą w branży motoryzacyjnej. W czasach największej świetności firma zatrudniała nawet 3500 osób, a Zbigniew Drzymała znalazł się na liście 100 najbogatszych Polaków. Był również właścicielem drużyny piłkarskiej Groclin Dyskobolia. Dziś Groclin czasy świetności ma za sobą, Drzymały już w nim nie ma, a klub piłkarski walczy z rywalami, ale z ościennych miejscowości.

Antoni Thum

Człowiek, bez którego historia Grodziska Wielkopolskiego wyglądałaby zupełnie inaczej. W okresie międzywojennym powołał spółkę Browary Grodzi-skie, w tym czasie przeżywały one największą świetność. Wspomagał Powstanie Wielkopolskie na ziemi grodziskiej, zachęcając jednocześnie swoich pracowników do wstępowania w szeregi armii. Był założycielem Orkiestry Dętej działającej przy OSP, którą z własnych środków wyposażył w instrumenty i mundury. Mówiono o nim „kapitalista z duszą socjalisty”.

Aesculap Chifa

Znany na całym świecie producent narzędzi chirurgicznych. Firma Aesculap Chifa z siedzibą w Nowym Tomyślu należy do międzynarodowego koncernu B.Braun Melsungen. W ramach grupy w Polsce działają również: stacje dializ B.Braun Avitum, Fundacja Akademia Aesculap oraz szpital Ortopedicum w Krakowie. W Polsce koncern zatrudnia około 2 tys. osób.

Top Tomyśl

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Top-Tomyśl w Nowym Tomyślu rozpoczęła działalność w 1945 r. Od tego czasu przyjęła zasadę produkowania wyrobów najwyższej jakości, co zaowocowało przyznaniem w 1967 r. pierwszego w kraju znaku jakości Q na masło. Producent Wielkopolskiego Sera Smażonego.

Kaflarnia Zduny

Najstarsza kaflarnia w Polsce powstała w 1858 roku w Krotoszynie. Została założona przez Juliusa i Paulinę Reimannów. W rękach rodziny była do 1945 r., kiedy to została znacjonalizowana, a w latach 2007-2015 znajdowała się w rękach prywatnych. Później została zakupiona przez gminę.

Akwawit

Historia zakładu sięga 1879 roku, kiedy to rozpoczęto rektyfikację spirytusu w Lesznie. W roku 1923 zainstalowano największy i najnowocześniejszy w Polsce aparat rektyfikacyjny typu Barbeta. Od samego początku swego istnienia popularna fabryka spirytusu odgrywała i nadal odgrywa ważną rolę w życiu miasta i jego mieszkańców. Przez wiele lat jako sponsor wspierała leszczyński sport, a w szczególności żużel. Przy zakładzie w 1993 roku powstała najnowocześniejsza kryta pływalnia posiadająca kilka zjeżdżalni. Jak na owe czasy był to obiekt niezwykle popularny. Odwiedzały go wycieczki autobusowe z całej zachodniej Polski, i nie tylko. Pływalnię zamknięto w styczniu 2018 roku. Dziś zakład działa w ramach Grupy Kapitałowej Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego „Bartimpex” S.A. Nadal zatrudnia wielu pracowników, jednak należy stwierdzić, że czasy jego świetności już minęły.

Chodzieska Porcelana

Przez całe lata o Chodzieży mówiono „Miasto Porcelany”, i choć obecnie firma jest częścią zakładów w Ćmielowie, a nazwa firmy brzmi Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież SA, to wiele porcelanowych wyrobów - jak choćby osławiona chodzieska „Iwona” - zawsze wiązać się będzie z Chodzieżą. Fabrykę porcelany w Chodzieży założył Hermann Haim w roku 1896.

Nowicka

To obecna nazwa firmy, która powstała 1904 roku. Słynna międzychodzka „Pomona”, Zakłady Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego. Firma przez ponad 100 lat produkuje gołąbki, fasolkę po bretońsku, dżemy itp. pod szyldem „Między-chód” (z małą przerwą na czas, kiedy fabryka produkowała pod szyldem Pudliszki).

Veolia Energia Poznań SA

Firma kontynuuje ponad 100-letnią tradycję produkcji energii i ponad 50-letnia tradycję produkcji ciepła w Poznaniu. Zarządza także miejską siecią ciepłowniczą. Obecnie Veolia zaopatruje w ciepło ok. 60 proc. mieszkańców, a także zakłady przemysłowe, instytucje użyteczności publicznej oraz centra handlowe i usługowe. Historia firmy sięga okresu przedwojennego. W roku 1929 nad Wartą powstała Elektrownia Garbary, która dzięki wyposażeniu w nowoczesne urządzenia do wytwarzania prądu, należała do najnowocześniejszych zakładów energetycznych tego typu w kraju. W latach 70. rozpoczęto budowę dobrze widocznej z wielu miejsc w Poznaniu elektrociepłowni Karolin. Inwestycję tę realizowano etapami. Rozbudowę Karolina zakończono w 1998 roku, oddaniem do użytku bloku ciepłowniczego nr 3.

Kopalnia Soli w Kłodawie

Założona w 1949 roku. To ona przejęła plany produkcyjne po katastrofie w Wapnie. Dziś znana nie tylko z soli, ale i z tras turystycznych czy wydarzeń takich jak to z 2007 r. Wówczas w kopalni pobito rekord Guinnessa w kategorii „najniżej odbywający się koncert muzyczny na świecie”. Impreza odbyła się bowiem 600 metrów pod ziemią. Najstarsza część kopalni jest już zabytkiem.

H. Cegielski - Poznań S.A.

Waldemar Wylegalski

Kolejna marka - symbol. Przedsiębiorstwo zostało założone przez Hipolita Cegielskiego w 1846 roku w Poznaniu. W latach 20. XX wieku rozkwitało. Staje się dużym koncernem produkującym przez lata maszyny rolnicze, wagony kolejowe i maszyny elektryczne. W latach 70. poznańskie fabryki

H. Cegielskiego zatrudniały łącznie ok. 20 tys. pracowników. W wyniku restrukturyzacji zakładów przeprowadzonej w latach 2010-2012 powstała grupa kapitałowa HCP posiadająca 100 proc. udziałów w czterech spółkach córkach. Mimo wielu trudności Cegielski nadal działa na rynku.

KWB Konin

Dziś węgiel jest na cenzurowanym, bo to jego wydobycie i spalanie przyczynia się do smogu, ale nie można zapominać, że kopalnie węgla brunatnego w regionie konińskim przez lata dawały pracę i utrzymanie dziesiątkom tysięcy górników i ich rodzin. Kopalnie zasilają Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, odpowiedzialnych za ponad 8 procent polskiej produkcji prądu.

Henryka i Paweł Korbanek

Zaczęło się od handlu częściami zamiennymi. W 1990 roku przestawili się na sprzedaż ciągników, a dwa lata później jako pierwsi zaczęli wypożyczać maszyny rolnicze. Dzisiaj ich firma oferuje m.in. kombajny zbożowe, a także ciągniki Fendt i Massey Ferguson. Siedzibę ma w Tarnowie Podgórnym.

Aluplast sp. z o.o.

Poznańska spółka jest największym na rynku polskim dostawcą systemów okiennych z PVC. Firma jest częścią międzynarodowego koncernu, który taką produkcją zajmuje się od 1982 roku. W oparciu o oferowane przez Aluplast systemy profili, okna i drzwi produkuje obecnie w Polsce ponad 200 autoryzowanych firm. Na początku swojej działalności w 1995 roku, Aluplast zatrudniał w Poznaniu 8 osób i osiągał obrót na poziomie 4 mln zł. Obecnie firma zatrudnia ok. 500 osób i realizuje obroty na poziomie ok. 550 mln zł.

Barbara i Jan Kolańscy

To twórcy giełdowej spółki Colian. Ich firma skupia się na produkcji słodyczy, kulinariów (przypraw, bakalii) i napojów. W ofercie są takie marki, jak: Goplana, Solidarność, Jutrzenka, Grześki, Familijne, Jeżyki, Akuku!, Appetita, Siesta oraz Hellena.

Polinova Polska

To innowacyjne przedsiębiorstwo z Wągrowca specjalizujące się w produkcji mebli. Spółka została powołana do życia w maju 2013 r. z zamiarem wybudowania nowoczesnego zakładu i produkcji mebli pokrytych naturalnymi skórami.

Piotr Voelkel - Grupa VOX

Założyciel i przez szereg lat (1990-2013) stał na czele Grupy Kapitałowej VOX, zajmującej się m.in. produkcją mebli, drzwi i podłóg oraz designem. Założyciel Fundacji VOX-Artis, prywatnych uczelni wyższych Collegium Da Vinci i School of Form oraz Funduszu Talenty przyznającego stypendia wybitnym uczniom i studentom. Współzałożyciel Uniwersytetu SWPS. Główny inwestor centrum Concordia Design i biurowca Bałtyk znajdujących się w centrum Poznania. Szczególnie Bałtyk stał się symbolem architektonicznym w stolicy Wielkopolski.

Anna i Wojciech Pluta-Plutowscy

Właściciele firmy Konimpex produkującej między innymi celulozę i kauczuki oraz Konimpex-Invest. Ponad 20 lat temu ich firma rozrosła się do dużej grupy kapitałowej zajmującej się handlem surowcami przemysłowymi i chemicznymi oraz transportem. W grupie znajduje się też deweloper budujący m.in. apartamentowiec Nad Cybiną oraz Ogrody Naramowickie w Poznaniu.

Wojciech Mróz

Należące do Wojciecha Mroza Zakłady Przetwórstwa Mięsnego MRÓZ w Borku Wlkp. istnieją od 1992 roku. Klasyfikowane na czwartym miejscu w kraju. Firma posiada także gospodarstwo o powierzchni 1,5 tys. ha. Równie znana istniejąca od 1996 roku zawodowa Grupa Kolarska MRÓZ Sportowa Spółka Akcyjna. Ale to nie wszystko. Jest jeszcze np. Beton Mróz.

Rodzina Kulczyków

Przez lata najbogatszym Polakiem był Jan Kulczyk, związany przez lata z Poznaniem, gdzie zaczynał swoją karierę. Na liście najbogatszych obecna była także jego żona - Grażyna Kulczyk, której największą inwestycją w stolicy Wielkopolski był Stary Browar, z którego zrobiła symbol Poznania. Do dziś to centrum, choć już z innym właściciel, jest chętnie odwiedzanym miejscem w Poznaniu. Teraz na liście najbogatszych są dzieci Jana i Grażyny Kulczyków: Sebastian i Dominika. Oboje również prowadzą z powodzeniem różne biznesy.

Pozbruk

Jej właścicielem i założycielem jest Tomasz Nowicki. Początki sięgają 1985 roku, kiedy to firma zaczynała od produkcji bloczków betonowych. Kamieniem milowym w rozwoju była produkcja rur betonowych. A później była kostka brukowa, która biła rekordy popularności. Drogi, chodniki, przydomowe ogrody , podjazdy - to tylko niektóre inwestycje, w których wykorzystuje się kostkę brukową. Zresztą marka Pozbruk tak trwale wpisała się w świadomość Polaków, że ci zamiast o kostce mówili o... pozbruku. Dziś jest to nadal przedsiębiorstwo rodzinne znane w całym kraju. Sam Tomasz Nowicki to miłośnik tenisa ziemnego i dlatego w podpoznańskiej Sobocie wybudował centrum tenisowe.

Coccodrillo

Marka znana w całej Polsce z produkcji ubrań dla dzieci. Powstała w 2002 roku. Zajmuje się projektowaniem, produkcją oraz dystrybucją odzieży dla niemowląt i dzieci do 14 roku życia. Sieć Cocodrillo to obecnie ponad 150 sklepów na terenie całej Polski.

Piekarnie i cukiernie rodziny Vogt

Ich wyroby znane są nie tylko w Pleszewie, ale i w całym regionie. Niemalże cała rodzina państwa Vogt kultywuje tradycje piekarnicze, przywiązując szczególną wagę do lokalnych tradycji i dbałości o proces produkcji.

Dodatkowo Tomasz Vogt stara się ocalić od zapomnienia tradycyjne zawody, prowadząc prywatne Muzea Piekarnictwa i Rzemiosła.

Bogdan Kaczmarek

Wraz z żoną wybudował w Wielkopolsce fabrykę mebli, która tworzy produkty dla sieci IKEA. Dodatkowo Bogdan Kaczmarek wraz z Wiesławem Kosterą jest również właścicielem producenta odzieży dżinsowej Big Star z Kalisza. Swoje produkty sprzedają w ponad 260 salonach w Polsce oraz w Niemczech, na Słowacji, Ukrainie, Białorusi i w Libanie.

GSK

GlaxoSmithKline to globalny gracz na rynku produkcji leków i ochrony zdrowia. I ten potentat jest obecny także w Poznaniu. A wcześniej, bo od lat 20 zeszłego wieku w miejscu dzisiejszej fabryki, działały Poznańskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa. Od 1998 roku fabryka należy już do GSK. Od tego czasu w stolicy Wielkopolski powstają nowatorskie leki, tabletki, czy kapsułki, które trafiają do pacjentów na całym świecie.

SGB

Spółdzielcza Grupa Bankowa to grupa z ponad 160-letnim doświadczeniem, zaufanymi pracownikami i klientami, którymi są osoby z całego regionu. To dla nich nadal banki spółdzielcze są tym pierwszym wyborem związanym z zaciągnięciem kredytu, czy założeniem konta. Z kolei SGB-Bank SA (wcześniej Gospodarczy Bank Wielkopolski SA) powstał w 1990 r. z inicjatywy Banków Spółdzielczych działających w Wielkopolsce i południowo-zachodniej części kraju.

Port Lotniczy Poznań Ławica

To dzięki temu przedsiębiorstwu możemy z Wielkopolski wylecieć na egzotyczne wakacje, czy do rodziny do Londynu bądź Monachium. Połączeń jest wiele i systematycznie pojawiają się nowe, dzięki temu właściwie co roku możemy mówić o kolejnym rekordzie w liczbach związanych z ruchem pasażerskim na lotnisku w Poznaniu. Ale Port Lotniczy Poznań-Ławica to także historia. Samo lotnisko powstało jeszcze, gdy Polska i Poznań były pod zaborami. Oficjalne otwarcie odbyło się 26 sierpnia 1913 roku - cesarz Wilhelm II odebrał paradę pruskiej armii. Na powierzchni ok. 300 hektarów Stacja Lotnicza Poznań obejmowała trawiaste pole wzlotów, koszary, warsztaty oraz trzy hale, w których docelowo mogło stacjonować trzydzieści maszyn. To właśnie stacjonujące na tym lotnisku maszyny przejęli Powstańcy Wielkopolski, którzy zdobyli m. in. Fokkery. Obecnie port jest bardzo nowoczesny, dzięki m. in. rozbudowie związanej z organizacją Euro 2012 w Polsce.

Browar Fortuna

Pierwsze wzmianki o miłosławskim piwie sięgają 1626 roku. Przez kolejne wieki trwała produkcja, która do dziś wyróżnia się tym, że Browar Fortuna jest jednym z zaledwie kilkunastu w Europie, które nadal stosują tradycyjne otwarte kadzie fermentacyjne.

Polam Piła

W Pile święta jest rodzina i święte są żarówki - tak brzmi fragment kultowego utworu o Pile. I faktycznie przez lata w okresie PRL-u Polam i produkowane tam żarówki wyróżniały miasto na tle kraju. Dzisiaj Polamu już nie ma, bo został przejęty przez koncern Philips.

WBK

Dzisiaj to jeden z największych banków w Polsce - Santander Bank Polska. A wcześniej był Wielkopolski Bank Kredytowy, z Poznania, który później połączył się z Bankiem Zachodnim z Wrocławia. To właśnie tym podmiotem kierował obecny premier Mateusz Morawiecki.

Lech Poznań

Czyli popularny Kolejorz - to nie tylko piłkarze czy fanatyczni kibice, ale także spółka, która bardzo dobrze radzi sobie na trudnym rynku, o czym świadczą upadki innych piłkarskich klubów w Polsce.

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.