Znalezisko z sarkofagu królowej - dokument z podpisem Matejki

Czytaj dalej
Fot. fot. archiwum
Małgorzata Mrowiec

Znalezisko z sarkofagu królowej - dokument z podpisem Matejki

Małgorzata Mrowiec

Konserwatorzy zajmujący się odnową sarkofagów z krypt katedry wawelskiej natknęli się już na pierwszą niespodziankę. Na dnie jednego z nich odkryli metalową tubę, w której znajdował się pergaminowy dokument z 1874 roku.

Do pracowni konserwatorskiej w Tychach trafiły ostatnio cztery sarkofagi z krypt wawelskich: królowej Barbary Zapolyi, pierwszej żony Zygmunta Starego, a także trzy członków rodziny Wazów. To właśnie otwarcie sarkofagu królowej przyniosło pierwsze odkrycie. Na jego dnie, obok trumny, znaleziono metalową tubę skrywającą pergamin z relacją spisaną 143 lata temu. Zaczyna się ona od słów: „W r. 1874, w czasie restaurowania grobów Królewskich na Wawelu (...) okazała się potrzeba otwarcia cynowej trumny ze zwłokami ś.p. Barbary Zapolanki żony Zygmunta I (+1515) i córeczki jej Anny (+1520). Wymagało tego sprostowanie pogiętych ścian i zaradzenie dalszemu rozsuwaniu się boków tej prawie nie zawartej trumny”.

Jak wynika z opisu, oprócz rzemieślników obecni byli przy tym - i złożyli podpis na dokumencie - m.in. Józef Łepkowski, archeolog, historyk i konserwator zabytków oraz Jan Matejko, dyrektor Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, specjalnie zaproszony (powyżej na zdjęciu - podpis po prawej).

- Pergamin jest w bardzo dobrym stanie, wymaga tylko drobnych zabiegów konserwatorskich - przekazuje Maciej Wilamowski, dyrektor biura Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. - Proboszcz parafii wawelskiej w porozumieniu z konserwatorem zabytków zdecyduje, czy wróci do sarkofagu, czy trafi do archiwum, a w jego miejsce umieszczony zostanie nowy dokument, sporządzony w związku z najnowszą renowacją.

Przypomnijmy, że 19 sarkofagów z krypt katedry - w tym m.in. 10 królów i królowych, Adama Mickiewicza, marszałka Józefa Piłsudskiego - w ciągu trzech lat przejdzie konserwację. Koszt prac to ok. 3,82 mln zł. Parafia wawelska w tym roku i dwóch następnych latach otrzyma dofinansowanie na ten cel z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa (pieniądze z niego rozdziela SKOZK) - ok. 3,12 mln zł.

WIDEO: Droższe parkowanie metodą na korki w centrach miast? Zmiany w ustawie o drogach publicznych

Autor: Dzień Dobry TVN, x-news

Małgorzata Mrowiec

Piszę o architekturze, zabytkach, gospodarowaniu gminnymi lokalami. Interesuję się sprawami zagospodarowania i estetyki przestrzeni miejskiej, w tym kwestią zieleni. Zajmuję się tematami związanymi z edukacją. Piszę też o tradycjach i historii Krakowa oraz jej odkrywaniu m.in. przez archeologów.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.